Článek
Britové svou "štědrost" omlouvají. Nechtěli prý na nejmocnějším muži světa šetřit, ale šlo o vtip. Bush totiž na jedné z první schůzek s britským premiérem Tony Blairem v žertu uvedl, že mají alespoň jednu věc společnou - "zubní pastu". Úředníci v Londýně následně nelenili a vyrazili do luxusního obchodu na nákupy. Do Washingtonu následně putovala sada toaletních potřeb, které jsou pozlacené.
Nejvíce šetří v Maroku
Nutno říci, že Britové nebyli největšími škrty. Těmi se stali Maročané, kteří Bushovi věnovali návnadu na ryby za 3 dolary (asi 90 Kč). Přes kapsu se rozhodně neplácli ani Poláci: jejich prezident Aleksander Kwasniewski věnoval první muži USA lepenou knížečku o boji s terorismem za několik dolarů.
Bílý dům uvedl, že do Washingtonu putovaly od ledna 2001 už tisíce darů. "Smutné na tom všem je, že se za předměty vydalo tolik peněz a nikdo z nich nebude mít radost - nejsou určeny k použití," uvedla k neradostnému osudu "pokladu" archivářka Knihovny Ronalda Regana v Kalifornii Jenny Sternamanová. Ze zákona si totiž Bush nemůže prakticky nic ponechat. Vše končí v muzeích a archivech.
Dary se mění
Struktura darů se mění v čase. Zatímco před zářím 2001 Bush dostával často kvalitní kožené kovbojské boty, po útocích ve Washingtonu a New Yorku to byly symboly míru. Například Japonci zaslali do Bílého domu tradiční ceremoniální meč k "zahnání zla a návratu míru na zemi", z jiných koutů světa putovaly do Washingtonu portréty Svatého Jiřího (anglicky Saint George) bojujícího s drakem.
Na seznamu je také dar od ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž věnoval Bushovi stříbrný kávový servis. Spojené arabské emiráty daly prvnímu muži USA luxusní pero s americkou vlajkou vytvořenou rubíny a diamanty v ceně zhruba 18 tisíc dolarů (asi 540 tis. Kč). Afghánský prezident Hamíd Karzáí zase deku z ovčí houně a hedvábí za 4,5 tisíce dolarů (asi 135 tis. Kč).