Článek
"Není vůbec pochyb o tom, že Irák měl zbraně hromadného ničení. Nikdo o tom nepochybuje. Stále věřím, že se najdou," prohlásil Blair v Londýně. Vyjádřil přitom obavu, aby se Husajnem ukryté zbraně nedostaly do rukou teroristů.
"Myslím si, že čím více zpravodajských informací se objevuje, zvláště z Iráku a od bývalé irácké tajné služby, tím bude jasněji o vazbách mezi bývalým iráckým režimem a teroristickými organizacemi," usoudil šéf britského kabinetu.
"Lidé by měli ještě chvíli počkat, než začnou vykřikovat, že v Iráku žádné zbraně hromadného ničení nebyly," nabádal Blair a dodal, že inspektoři nepřišli do země ze dne na den. "Trvalo to šest měsíců. Nikoho tedy nyní nemůže překvapit, že nám bude nějaký čas trvat, než ukryté zbraně najdeme. Nepochybuji ale o tom, že se tak stane," řekl Blair.
Podle něj je v Iráku prohledáváno na tisíc podezřelých zařízení a objektů.
Prioritou je obnova pořádku
Hledání zbraní hromadného ničení si vyžádá čas a současnou prioritou spojenců v čele se Spojenými státy a Británií je stabilizovat zemi a poskytnout humanitární pomoc iráckému obyvatelstvu, poznamenal Blair.
Přehledné informace k Iráku:
Karetní seznam hledaných čelních představitelů svrženého iráckého režimu
Speciální příloha - interaktivní mapa, jednotky, animace - válka hodinu po hodině
SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA - Ohrožený region
Vyloučil také možnost, že by Londýn poskytl azyl bývalému iráckému vicepremiérovi Táriku Azízi výměnou za jeho informace o Saddámově režimu. Reagoval tak na článek britského deníku The Sun, který minulý týden napsal, že Azíz nabídl svým americkým věznitelům, že poskytne veškeré informace výměnou za exil v Británii.