Článek
Novou bilanci mrtvých potvrdila čínská státní televize CGTN. Silné zemětřesení vyhnalo z domovů v Mandalaji většinu z 1,5 milionu obyvatel. Lidé několik dní po tragédii spí venku na silnicích nebo na polích.
Humanitární skupiny, které po katastrofě v zemi pomáhají, upozorňují, že tamní obyvatelé potřebují především přístřeší, jídlo a vodu. Nejvyšší stupně nouze vyhlásila i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Následky zemětřesení v Barmě
„V nejhůře postižených oblastech se komunity snaží dostat k lidem základní potřeby, jako je čistá voda a hygienické potřeby, zatímco záchranné týmy neúnavně pracují na vyhledávání přeživších a poskytování životně důležité pomoci,“ uvedla podle Reuters OSN.
Zřícená škola
V oblasti Mandalaje zahynulo 50 dětí předškolního věku a dva učitelé, když se při silném zemětřesení zřítila tamní škola, pro Reuters to uvedl úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí.

Provizorní stanový tábor v Mandalaji, několik dní po smrtícím zemětřesení v Myanmaru.
Zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály udeřilo v pátek kolem poledne. Šlo o nejsilnější otřesy v jihovýchodní Asii za posledních více než sto let. Zřítily se při nich jak všudypřítomné starobylé chrámy, tak i moderní budovy.
V hlavním městě sousedního Thajska, které bylo zemětřesením také postiženo, záchranáři ještě stále pátrají po dělnících, kteří uvízli v troskách zříceného rozestavěného výškového domu. Celkově je v Thajsku potvrzeno 20 mrtvých.
Pomoci Barmě se snaží i české úřady a organizace. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) rozhodl o uvolnění pěti milionů korun.