Článek
Christie při ohlášení kandidatury ihned vyrazil do útoku proti Trumpovi. „Člověk, o kterém mluvím – který je posedlý zrcadlem, nikdy nepřizná chybu, vždy najde vinu jinde, když se věci pokazí, a který najde všechny důvody, proč si připsat zásluhy, když jdou věci dobře, to je Donald Trump,“ řekl v úterý podle stanice CBS.
Vyčetl přitom ostatním republikánským kandidátům, že se Trumpa bojí při kritice jmenovat, jako kdyby byl černokněžník lord Voldemort z kouzelnické ságy Harry Potter. Christie se přitom v roce 2016 stal Trumpovým poradcem poté, co sám neúspěšně kandidoval na prezidenta. Když v roce 2020 Trump odmítl uznat volební porážku, stal se jeho kritikem.
Popularitu u voličů získal Christie coby guvernér za svůj postup po úderu hurikánu Sandy v roce 2012, k jeho pozdějším skandálům naopak mimo jiné patří úmyslné vytvoření dopravních zácp, aby se pomstil starostovi, který byl jeho politickým rivalem.
Oficiálně kandidaturu ve středu oznámil také Mike Pence, někdejší americký viceprezident za Trumpovy administrativy. Už v pondělí přitom agentura Reuters informovala, že úřadům předal potřebné dokumenty. „Bylo by snadné zůstat stranou. Ale takhle jsem nebyl vychován,“ řekl podle stanice CNN Pence, který se chystá mohutně zaměřit na stát Iowa, kde příští rok republikánské primárky odstartují.
U republikánů je tak už zájemců o prezidentský post celá řada. Podle aktuálních průzkumů přitom stále jasně dominuje Trump, k němuž se celonárodně přiklání okolo 53 procent příznivců republikánů, s velkým odstupem druhý je floridský guvernér Ron DeSantis s podporou zhruba 22 procent.
Až daleko za nimi jsou Nikki Haleyová, bývalá americká velvyslankyně při OSN a exguvernérka Jižní Karolíny, Pence (oba okolo čtyř procent) a další kandidáti. Christie měl ještě před ohlášením kandidatury podporu okolo jednoho procenta.
Jednoznačně v tuto chvíli vypadá situace u demokratů. Obhajující prezident Joe Biden má nyní podle průzkumů mezi příznivci partaje celonárodní podporu téměř 60 procent, ačkoliv celkově jej americká veřejnost hodnotí spíše negativně.
Daleko za ním je s podporou zhruba 17 procent Robert F. Kennedy mladší, syn senátora Roberta Kennedyho a synovec někdejšího amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Právník, který vystupoval proti očkování během pandemie covidu-19, už podle médií potřebné dokumenty ke kandidatuře podal. Minimální šance má s podporou okolo sedmi procent spisovatelka Marianne Williamsonová.
Kandidáti dalších stran jsou v americkém systému prakticky bez šance, přesto existují. Do boje o Bílý dům tak nově vstoupil například excentrický akademik a levicový aktivista Cornel West. Bývalý profesor Harvardovy a Princetonské univerzity voličům mimo jiné slíbil, že řekne „pravdu“ o Ukrajině, Pentagonu a Wall Streetu.
perfect time to remind everyone that cornel west was in the Matrix Reloaded and his character was named "Councillor West" https://t.co/Dbz9U0EUuS pic.twitter.com/d61EiIUF68
— amir (@MustBeTheHero) June 5, 2023
Afroameričan, který dříve USA označil za „rasistickou patriarchální“ zemi, je v zámoří poměrně známou postavou - menší role si zahrál dokonce i v hollywoodských snímcích The Matrix Reloaded a The Matrix Revolutions. Do voleb vyrazil za levicovou Lidovou stranu.