Článek
„Na tuto nabídku nereagovali kladně, ale stále je na stole. Jsme ochotni zasednout a jednat bez předběžných podmínek,“ uvedl Kirby, podle něhož by předmětem jednání byla především otázka denuklearizace Korejského poloostrova.
Bezpečnostní mluvčí Bílého domu se k tématu vyjádřil ve čtvrtek, tedy den předtím než Biden v pátek ve venkovském sídle amerických prezidentů v Camp Davidu přijme japonského premiéra Fumia Kišidu a jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola. Jedním z hlavních bodů jednání s dvojicí asijských spojenců bude právě severokorejský raketový a jaderný program.
Setkání s Trumpem změny ve vztazích nepřinesla
Se severokorejským vůdcem se v minulosti třikrát sešel bývalý americký prezident Donald Trump, k zásadní změně ve vztazích obou zemí to ale nevedlo. Jak poznamenává Kjódó, Biden na rozdíl od Trumpa dosud hledal jiné způsoby komunikace s komunistickým režimem. Nabídka osobního jednání ale ukazuje, že Washington zvyšuje úsilí v tomto ohledu.
Pokud Pchjongjang se setkáním ani nadále nebude souhlasit, je podle Kirbyho nutné, aby USA byly připraveny „ve všech ostatních ohledech hájit naše národní bezpečnostní zájmy a zájmy našich korejských a japonských spojenců.“ To podle něj může znamenat i zvýšení vojenských kapacit v regionu.