Článek
Schröder na společné tiskové konferenci řekl, že všechny tři země jsou pro to, aby římská mezivládní konference o evropské ústavě, která začne příští měsíc, dosáhla politického výsledku do konce roku, i když "o jednotlivostech bodů ústavy ještě lze mluvit".
Trojka se shodla na tom, že k formálnímu přijetí ústavy by mělo dojít v období mezi 1. květnem 2004, kdy do EU vstoupí deset kandidátských zemí včetně ČR, a volbami do Evropského parlamentu stanovenými na 13. června.
Protivníci v otázkách války v Iráku
Všichni tři státníci se shodli, že OSN musí hrát významnou úlohu v Iráku a moc v zemi musí být předána iráckým představitelům tak rychle, jak je to možné.
Blair je v rámci protiiráckého tažení považován za nejbližšího spojence Washingtonu, který si nyní přeje novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN usnadňující vyslání dalších zahraničních jednotek do Iráku i jejich financování.
Naopak Berlín a Paříž kritizovaly americkou válku proti režimu Saddáma Husajna a nyní usilují o výraznější zapojení OSN do poválečného procesu v Iráku a o urychlené navrácení svrchovaných práv iráckému lidu.
Německo chce podíl na rekonstrukci Iráku
Schröder oproti minulosti přistoupil k umírněnější rétorice, když prohlásil, že Německo je připraveno zúčastnit se rekonstrukčních projektů v Iráku, pokud bude zajištěna bezpečnosta financování, a že je rovněž ochotno zajistit výcvik iráckých policistů a vojáků.
Schůzka nepřinese žádné zázrakyVe snaze zmírnit očekávání spojená s dnešní berlínskou schůzkou upozornili oficiální představitelé, že jednat se bude nejen o Iráku, ale také o evropských otázkách. Podle Blairova mluvčího "schůzka tohoto druhu je diskusí, a nikoli formálním summitem". Podle jeho slov se přirozeně o Iráku bude hovořit, ale nejde o setkání za účelem přípravy návrhu rezoluce OSN.
Summit by také mohl usnadnit schůzky Schrödera a Chiraka s americkým prezidentem Georgem Bushem, které jsou plánovány příští týden na okraj zasedání Valného shromáždění OSN.