Článek
Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.
„Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného,” prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 tisíc korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).
Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal.
V Kyjevě zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům
Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.
Běloruská organizace na ochranu lidských práv Vjasna Hardzijeviče označila za politického vězně.
Běloruské úřady v poslední době zvýšily tlak na nevládní organizace a nezávislá média v zemi – jen v červenci podnikly podle Vjasny přes 200 razií v kancelářích nebo domovech aktivistů a novinářů.
Prezident Alexandr Lukašenko mezitím prohlásil, že bude pokračovat v likvidační operaci proti aktivistům, které označuje za bandity a zahraniční agenty, poznamenala AP.
Lidé kvůli tvé hlouposti přijdou o práci, vyhrožují Cimanouské na zvukové nahrávce
Autoritářský vládce východoevropské země čelil měsíce hromadným protestům, které vyvolaly loňské prezidentské volby, v nichž podle oficiálních výsledků opět zvítězil Lukašenko.
Opozice, Evropská unie a některé další země výsledky hlasování považují za zfalšované. Policie proti demonstrujícím tvrdě zasáhla a desetitisíce lidí zatkla.