Článek
„Poletí z Tokia ve středu přímou linkou do Varšavy,” řekl Aliaksandr Opejkin, který předsedá Běloruské nadaci sportovní solidarity.
Polská vláda nabídla Cimanouské mezinárodní pomoc, což atletka přijala, a nadace jí následně zajistila letenku do Varšavy.
Atletka Cimanouská získala polské humanitární vízum. Rodina utekla z Běloruska
Náměstek polského ministra zahraničí Pawel Jabloński potvrdil, že vláda sprinterce udělila humanitární vízum. „Hodláme jí i nadále poskytovat veškerou podporu v Polsku, pokud o ni bude stát,” uvedl.
Cimanouská měla v pondělí nastoupit k závodu na 200 metrů. V neděli za ní ale přišli zástupci běloruské delegace a oznámili jí, že je rozrušená a v takovém stavu nemůže soutěžit. Následně ji odvezli na tokijské letiště s úmyslem ji poslat letadlem domů.
Podle běloruských médií režim naštvalo, že Cimanouská veřejně zkritizovala reprezentační trenéry.
Lidé kvůli tvé hlouposti přijdou o práci, vyhrožují Cimanouské na zvukové nahrávce
„Nikdy se do Běloruska nevrátím,” řekla agentuře Reuters. Na letišti zavolala policii a požádala o mezinárodní ochranu.
Blinken: Porušení základních práv
Evropská unie ocenila polskou iniciativu a uvedla, že snaha běloruského režimu o vynucený návrat do vlasti je dalším důkazem brutálních represí tamního vůdce Alexandra Lukašenka.
Kauzu běloruské sprinterky sledují lidé po celém světě.
The Lukashenka regime sought to commit another act of transnational repression: attempting to force Olympian Krystsyna Tsimanouskaya to leave simply for exercising free speech. Such actions violate the Olympic spirit, are an affront to basic rights, and cannot be tolerated.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) August 3, 2021
Šéf americké diplomacie Antony Blinken na Twitteru označil krok Lukašenkovy vlády za „další pokus o nadnárodní represi”.
„Takovéto chování porušuje olympijského ducha a uráží základní práva, což je nepřijatelné,” napsal Blinken.
Mezinárodní olympijský výbor v úterý zahájil oficiální vyšetřování incidentu.