Článek
Dokument natočil režisér Adam Curtis. Podle něj dříve politici vládli pomocí snů a ideologií, kterým dnes už nikdo nevěří.
Objevili proto nový nástroj, jak někoho ovládat - strach. Vše údajně mají v rukou dvě skupiny vzniknuvší na troskách liberálního snu a individualismu: američtí neokonzervativci a islamisté.
Společně bojovali proti Sovětskému svazu v Afghánistánu - každý z nich myslí, že se právě jim podařilo Moskvu porazit.
Islamisté nahradili SSSR
Američtí neokonzervativci nastoupili za prezidenta Geralda Forda prostřednictvím tehdejšího (a nynějšího) ministra obrany Donalda Rumsfelda a nynějšího viceprezidenta Richarda Cheneyho.
Nejprve vykonstruovali obraz tehdy již oslabeného SSSR jako smrtelného nepřítele, jenž chce zničit USA, mj. prý ovládal všechny teroristické skupiny té doby.
Když se Sovětský svaz rozpadl, neokonzervativci ztratili vliv ve společnosti. Z krize je dostaly teroristické útoky v září 2001. Tehdy vytvořili nový obraz: za všemocného nepřítele a "Zlo", proti němuž musejí USA v zájmu "Dobra" bojovat, dosadili radikální muslimy.
Mýtická al-Kajdá
Představa mocné, centrálně řízené organizace al-Kajdá ukryté jak v USA, tak v Británii a čeká, kdy udeřit, je prý mýtus.
Dokument tvrdí, že ať se člověk podívá do hor v Afghánistánu, nebo na "spící buňky" v USA - důkazy pro mocnou propojenou síť neexistují. Britové s Američany se tak honí za iluzí.
Ze 664 lidí, kteří byli v Británii dosud zatčeni podle zákona o boji terorismu přijatého po roce 2001, bylo odsouzeno jen 17 osob, převážně Irů.
Důvod proč se proti iluzi mocné al-Kajdá nikdo neohradil? Podle Curtise skutečnost, že tento mytický nepřítel dává mnoha skupinám, a nejen politikům, vliv a moc.