Článek
„Ironií je, že současná Evropská unie je v mnoha ohledech neúspěšnou kopií Sovětského svazu,“ uvedl Bašta v rozhovoru.
Evropský parlament je podle něj obdobou Nejvyššího sovětu Sovětského svazu, což byl nejvyšší orgán státní moci v SSSR v letech 1938 až 1989 a byl volen přímo občany.
Evropskou komisi zase Bašta vidí jako ekvivalent politbyra ústředního výboru komunistické strany, a to z důvodu, že se komisaři podle Bašty více starají o své vlastní zájmy a zpravidla se prý rekrutují z neúspěšných politiků na národní úrovni.
Putin obnovil titul známý ze SSSR, odteď má Kadyrov za ženu Matku-hrdinku
„Historie se opakuje přinejmenším dvakrát. Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška,“ pokračoval Bašta v rozhovoru.
SSSR byl nový typ státu
Prezidentský kandidát se vyjádřil i k samotnému Sovětskému svazu, od jehož založení uplynulo 30. prosince 100 let (zanikl 26. prosince 1991 - pozn. red.).
Podle Bašty se jednalo o nový typ státu, který měl dovést zemi k nebývalému úspěchu. Systematickou chybou jeho představitelů ale bylo zachování stávající struktury řízení s velkou závislostí na kvalitách jednotlivců, kteří se dostali na vrcholné pozice.
Schopnosti kandidátů na vedoucí pozice v Sovětském svazu, v dřívější době žádané, byly podle Bašty stále více nahrazovány nepotismem a korupcí.
„V naší zemi a zemích střední Evropy se studium příčin rozpadu SSSR stává stále naléhavějším tématem. Největší ideologickou chybou sovětského vedení v 80. letech byl podle mého názoru pokus o reformu státního systému a sovětské společnosti. Vedlo to pouze k nárůstu nacionalismu téměř ve všech svazových republikách,“ dodal Bašta.