Článek
Policie nezřídila sice žádné zátarasy, má však připravené role ostnatých drátů, kterými v případě nutnosti může ulice okolo klášterů uzavřít.
Představitel barmské vlády pro vyjednávání s opozicí Aun Ťij se ve středu sešel s opoziční vůdkyní a nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.
Podle vládního listu Nové světlo Barmy schůzka, již agentury označily za gesto junty, které mělo ukázat světu ochotu jednat s odpůrci režimu, trvala 75 minut. Její výsledky zatím nejsou zřejmé.
Barmská opozice je znovu znepokojena
Opoziční strana Národní liga pro demokracii vedená Su Ťij zvítězila v roce 1990 v barmských parlamentních volbách, nikdy však nedostala příležitost chopit se vlády. Su Ťij strávila 12 z posledních 18 let ve vězení. Hlavní mezinárodní opora barmské junty - Čína - sice vyjádřila znepokojení nad situací v zemi, zatím se však nezdá, že by měla v úmyslu podniknout nějakou konkrétní akci.
Peking ve čtvrtek navštívil zvláštní vyjednávač OSN Ibrahim Gambari, nedosáhl ale žádných hmatatelných výsledků. "Barmská otázka musí být vyřešena prostřednictvím dialogu mezi barmským lidem a vládou," řekl Gambarimu čínský diplomat Tchang Ťia-süan.
Během demonstrací na konci září zahynulo podle barmských státních médií deset lidí. Nezávislé zdroje však hovoří o mnohem větším počtu obětí. Policie zatkla asi 3000 odpůrců režimu, které teď postupně propouští.