Článek
Stockholm tak vyhověl žádosti tribunálu, který Plavšičovou, přezdívanou balkánská "železná lady", letos v únoru odsoudil za válečné zločiny k 11 letům odnětí svobody. Plavšičová byla nejstarší obžalovanou, která před soudem v Haagu stanula.
Právě věznice v Hinsebergu je považována za jednu z "měkkých" věznic. Vězení spíše připomíná zámek. Kritici si proto stěžují, že Plavšičová tam bude mít pohodlí a doslova královské podmínky.
Trest se může zmírnit
Podle spekulace srbských i zahraničních médií by ale Plavšičová nemusela být ve vězeňské cele příliš dlouho. Bělehradská rozhlasová stanice B92 uvedla, že švédské úřady mohou po čase s ohledem na místní právní úpravu ICTY navrhnout, aby byla Plavšičová s přihlédnutím k vysokému věku propuštěna na svobodu. Haagský tribunál by takový návrh mohl přijmout.
Podle nové švédské právní úpravy odsouzené osoby starší 70 let do vězení nastoupit nemusejí a fakticky zůstávají na svobodě, byť s určitými omezeními.
Na osoby odsouzené ICTY čekají vybrané věznice ve Švédsku, Německu, Itálii, Finsku, Norsku, Španělsku, Rakousku a ve Francii.