Článek
Kožený byl říjnu obžalován v nepřítomnosti před manhattanským soudem spolu s dalšími dvěma muži, Frederikem Bourkem jr. a Davidem Pinkertonem. Údajně upláceli ázerbajdžánské představitele, aby mohli zprivatizovat státní ropnou společnost SOCAR. Získali na to stamilióny dolarů, ovšem privatizace se neuskutečnila.
Na americkou žádost zadržela Koženého bahamská policie v jeho domě 5. října jen několik hodin před tím, než byl v USA obžalován. Od té doby je držen ve vazební věznici Fox Hill, 28. listopadu byl pak převezen do nemocnice kvůli srdeční arytmii. Do vězení se měl vrátit v pátek.
Při soudním jednání v Nassau o žádosti Koženého o propuštění na kauci vyšlo v polovině října najevo, že kromě irského pasu má i venezuelské a možná i brazilské občanství. Celkem bylo soudu předloženo osm Koženého cestovních dokladů, vesměs neplatných. Soudkyně Carolita Bethelová nakonec finančníka z vazby nepropustila, protože podle jejího právního názoru jí takové rozhodnutí nepřísluší.
Datum extradičního jednání bude stanoveno 12. prosince, kdy se má Kožený dostavit před soud v hlavním městě Nassau. Podle dřívějšího vyjádření prokurátora může celý proces trvat velmi dlouho, možná i několik let.
O vydání Viktora Koženého usiluje kvůli podezření ze zpronevěry majetku v hodnotě 11,5 miliardy korun i Česká republika, ale vzhledem k tomu, že s Bahamami nemá na rozdíl od USA uzavřenou smlouvu o právní pomoci, byly její snahy zatím neúspěšné.
Na Bahamských ostrovech ležících v Atlantickém oceánu jihových