Článek
Předmětem jednání šestičlenné opoziční rady bude podle mluvčího složení irácké přechodné vlády a posouzení Garnerových návrhů z dnešní bagdádské konference na téma budoucnosti Iráku. Garner počítá s tím, že budoucí irácká vláda začne být sestavována koncem týdne.
Politická konference o budoucnosti Iráku po svržení Saddáma Husajna začala v Bagdádu v pondělí dopoledne. Schůzky, kterou svolaly USA, se účastní irácké osobnosti, činitelé bývalé opozice a představitelé USA. Pozváni byli také zástupci Austrálie, Británie, Španělska, Polska a České republiky.
O Iráku musí rozhodnout jeho obyvatelé
Z úst iráckých delegátů sice v pondělí zaznělo poděkování za sesazení prezidenta Saddáma Husajna, ale zároveň požadavek, že o Iráku nyní musejí rozhodovat jeho obyvatelé. Jeden z řečníků řekl, že by po dobu přechodné správy měly být zakázány politické aktivity, nemá-li se Irák utopit v boji jednotlivých frakcí a občanském konfliktu.
Konference o budoucnosti
Politická konference o budoucnosti Iráku po svržení Saddáma Husajna začala v pondělí dopoledne v Bagdádu. Schůzky, kterou svolaly USA, se účastní irácké osobnosti, činitelé bývalé opozice a představitelé USA. Pozváni byli také zástupci Austrálie, Británie, Španělska, Polska a České republiky.
Přibližně 200 delegátů jedná v přísně střeženém konferenčním středisku ve vybombardovaném vládním areálu v centru irácké metropole. Podle agentury Reuters američtí organizátoři očekávali, že se konference zúčastní 300 až 400 osob. Setkání začalo čtením z koránu.
Garner slíbil demokracii
Penzionovaný americký generál Jay Garner, který spravuje poválečný Irák, slíbil, že bude v této zemi budovat demokracii. "Naší povinností je dnes tady zahájit proces zrodu demokracie v Iráku," řekl Garner přibližně 250 účastníkům setkání. Konference se koná v den 66. narozenin bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. [celá zpráva] "Zahajme dnes, na narozeniny Saddáma Husajna, demokratický proces pro děti Iráku," prohlásil Garner.
Nespokojení šíité v ulicích
Mezi účastníky konference jsou duchovní ze sunitské i šíitské větve islámu ( k šíitské se hlásí většina obyvatelstva), Kurdové ze severu země, šéfové arabských kmenů v tradičním oblečení a muži v oblecích západního stylu. Na konferenci byla pozvána i česká velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková.
Přehledné informace k Iráku:
Karetní seznam hledaných čelních představitelů svrženého iráckého režimu
Speciální příloha - interaktivní mapa, jednotky, animace - válka hodinu po hodině
SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA - Ohrožený region
Konferenci bojkotuje nejméně jedna významná šíitská organizace - Nejvyšší shromáždění islámské revoluce v Iráku (SCIRI). V centru Bagdádu také demonstrovalo na tři tisíce šíitů, kteří si stěžovali, že Američané na setkání nepozvali duchovní z teologické školy ve městě Nadžaf. Někteří v davu nesli transparenty podporující Muhammada Muhsina Zubajdího, bývalého exulanta, který se prohlásil za starostu Bagdádu a kterého v neděli zadrželi američtí vojáci.