Článek
„Je to globální problém a my chceme, aby mladí Australané měli své dětství a rodiče měli klid,“ řekl Albanese, když minulý týden návrh zákona představoval v dolní komoře parlamentu. Provozovatelé platforem nyní budou mít povinnost dokazovat, že přijali dostatečná opatření pro kontrolu věku uživatelů.
Poté, co ve čtvrtek pozdě večer schválil zákon senát poměrem 34 hlasů ku 19, se návrh zákona vrátí do Sněmovny reprezentantů. Tam má vláda většinu, což znamená, že s největší pravděpodobností projde. Plně platným zákonem se tak toto rozhodnutí stane, až vláda finálně schválí pozměňovací návrhy.
Legislativa zatím nespecifikuje, které platformy budou zakázány. Tato rozhodnutí později učiní australská ministryně pro komunikaci Michelle Rowlandová společně s takzvanými internetovými regulátory. Už dříve ale Rowlandová uvedla, že zákaz by se měl týkat všech hlavních platforem - Instagramu, Facebooku, TikToku nebo sítě X. Výjimku budou tvořit například herní platformy.
Zisk majitele Facebooku vzrostl o 35 procent
Společnost X vlastněná podnikatelem Elonem Muskem podle serveru BBC návrh zákona zpochybnila. Uvedla, že nemusí být v souladu s mezinárodními předpisy a smlouvami o lidských právech, které Austrálie podepsala. Někteří obhájci mládeže také obvinili vládu, že plně nechápe roli, kterou sociální média hrají v jejich životech, a že je vyřazuje z debaty.
Podle kritiků povede zákon například k tomu, že děti začnou využívat méně regulované kouty internetu. Požadují také záruky, že bude chráněno soukromí uživatelů. Výzkumníci v oblasti digitálních technologií varují, že žádné záruky dát nemohou. Není totiž ještě jisté, jak bude technologie, která využívá informace o totožnosti, v budoucnu fungovat.
Podle expertů děti také snadno najdou způsob, jakým pravidla porušit, a také jim nebude hrozit žádný postih. Uživatelská omezení se dají obejít pomocí nástrojů, jako je například síť VPN, která pomáhá zamaskovat polohu uživatele a vyvolat zdání, že se přihlašuje z jiné země.
Zatím jde o nejvyšší věkovou hranici stanovenou jakoukoli zemí, což ze zákona dělá ten nejpřísnější na světě. Nebude stanovovat žádné výjimky pro stávající uživatele ani ty, kteří získají souhlas rodičů. Průzkum veřejného mínění ohledně reformy naznačuje, že ji podporuje většina australských rodičů, píše BBC.
Pokud technologické společnosti a poskytovatelé služeb nebudou v budoucnu tento zákon dodržovat, hrozí jim pokuta až 50 milionů dolarů (bezmála 1,2 miliardy korun).