Článek
Podle iráckého ministerstva vnitra bylo dnes zabito nejméně 47 a zraněno 48 osob. Na stovku se tak zvýšil za posledních 24 hodin počet zabitých Iráčanů spolupracujících s Američany.
Děsivý ranní útok
"K incidentu došlo v 7:25 ráno. Atentátník udeřil v centru metropole," uvedl americký plukovník Ralph Baker.
"Byl to útok jednoho muže, který měl zabít pouze Iráčany," konstatoval Baker.
"Jel velmi pomalu kolem budovy. Současně s explozí narazil do stromu," řekl k atentátu pro BBC svědek události Mohammad Jassim.
U objektu nově budované irácké armády stálo v době atentátu asi 400 lidí. Vojenské středisko je na bývalém letišti Musana, nedaleko něhož se také nachází ústředí jedné šíitské fundamentalistické skupiny.
Práci vyšetřovatelů a zdravotníků, kteří na místo dorazili, stěžoval silný déšť a vítr.
Další útok za 24 hodin
Armády Spojených států uvádí, že muž přijel k budově v automobilu naloženém výbušninou. "Bomba vážila 135 až 225 kilogramů," odhadl Baker.
Dodal, že se ukazuje, že prosaddámovské jednotky změnily taktiku - snaží se rozklížit zemi zevnitř. Pentagon už v úterý navíc naznačil, že by v jednotlivých akcích mohla mít své prsty i teroristická síť al-Kajdá.
V úterý při obdobném útoku v malém městě Iskandaríja zahynulo 50 lidí a další desítky osob byly zraněny.
Kolaboranti, či budovatelé státu?
Americká armáda, která nyní střídá personál jednotek v Iráku, chce předat některé bezpečnostní úkoly v Bagdádu Iráčanům a stáhnout vlastní jednotky do okolí metropole.
"Snížili jsme počet táborů ze 60 na 24 a do 1. května tam budeme mít jen osm táborů," řekl generál Martin Dempsey z 1. obrněné divize, která slouží v Bagdádu. V květnu by podle něj mělo v irácké metropoli sloužit 10 tisíc iráckých policistů a do roka téměř dvojnásobek.
Irácký odboj považuje policisty za kolaboranty. Od konce hlavních bojů, tedy od loňského května, při atentátech zahynulo na 300 členů iráckých policejních sborů.