Článek
Lavrov připomněl dohodu z poslední migrační krize, v rámci níž EU poskytla tři miliardy eur (tehdy 81 miliard korun) Turecku, které slíbilo přijmout zpět migranty a uprchlíky, kteří se přes Egejské moře nelegálně dostali do Řecka.
„Proč nemohou takto pomoci Bělorusku? Bělorusko také potřebuje peníze na zajištění normálních podmínek pro uprchlíky, které Litva a Polsko odmítají vpustit do svých zemí,” tvrdí ruský ministr zahraničí.
Lavrov: Evropa má nést odpovědnost za svůj životní styl
„Tito lidé nechtějí zůstat v Bělorusku ani v Turecku, chtějí do Evropy, která už léta propaguje svůj životní styl. Člověk by měl nést odpovědnost za své činy,” prohlásil Lavrov.
Duda: Polskou hranici před Lukašenkovými migranty ubráníme, ohrožují celou EU
Šéf ruské diplomacie se o svůj svérázný návrh řešení podělil po jednání s vatikánským ministrem zahraničí, arcibiskupem Paulem Gallagherem.
Ten podle ruských médií vyzval evropské úřady, aby zmírnily humanitární krizi v Bělorusku, kde režim tamního diktátora Lukašenka už několik měsíců sváží migranty na hranice s Evropskou unií (EU). Nejčastěji pocházejí ze zemí Blízkého východu nebo Afriky.
Litva vyhlásila výjimečný stav u hranic s Běloruskem
Lukašenko se migračním tlakem snaží unijním státům pomstít za sankce, které na něj uvalily v souvislosti s násilným potlačováním demokratické opozice a porušováním lidských práv v zemi.
Polský premiér Mateusz Morawiecki má jasno o tom, kdo za uměle vytvořenou migrační krizí stojí.
„Za nitky tohoto útoku, který vede Lukašenko, tahá Moskva. Mozkem operace je prezident Putin,” řekl v úterý Morawiecki na mimořádném zasedání polského parlamentu.