Článek
„Arménie uznává 86,6 tisíce kilometrů čtverečních Ázerbájdžánu na základě skutečnosti, že Ázerbájdžán je připraven uznat 29,8 tisíce kilometrů čtverečních územní celistvosti Arménie. Oněch 86,6 tisíc kilometrů čtverečních Ázerbájdžánu zahrnuje Náhorní Karabach,“ citovala v pondělí z Pašinjanova průlomového oznámení ruská státní agentura TASS.
Armenian PM Pashinyan:
— Clash Report (@clashreport) May 22, 2023
Armenia is ready to recognize Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan. pic.twitter.com/FXxJREHCpJ
Arménský premiér se přitom má ve čtvrtek v Moskvě setkat s prezidenty Ázerbájdžánu a Ruska Ilhamem Alijevem a Vladimirem Putinem, zapochyboval však, že do té doby bude připravena mírová smlouva, jakkoli o ní obě strany intenzivně jednají.
Pašinjan: Mírová smlouva nebude hned
„Doufáme, že v nejbližší době dosáhneme dohody o textu mírové smlouvy a dokážeme ji podepsat,“ řekl Pašinjan. „Sotva se nám ale podaří podepsat mírovou smlouvu. Doufáme, že se podaří dospět k dohodě o otevření regionálních komunikací,“ dodal podle agentury Interfax na tiskové konferenci.
Premiér dodal, že po podepsání mírové smlouvy by Arménie byla ochotna jednat o demilitarizaci arménsko-ázerbájdžánské hranice, kde stále propukají přestřelky.
S Alijevem by se Pašinjan měl znovu setkat 1. června v Kišiněvu. Ázerbájdžánský prezident dnes po jednání s litevským protějškem ve Vilniusu prohlásil, že pokládá uzavření mírové dohody s Arménií za nevyhnutelné, napsal ruský web Gazeta.ru.
Desítky let konfliktu, tisíce mrtvých
Dvě bývalé sovětské republiky spolu už desítky let vedou spor o Náhorní Karabach, který je sice součástí Ázerbájdžánu, ale ovládají ho etničtí Arméni podporovaní z Jerevanu. Při zesílení konfliktu v roce 2020 Ázerbájdžán získal kontrolu nad částí horské enklávy a jejího okolí, dříve okupovaném arménskými separatisty.
V bojích přišlo o život více než 6700 lidí. V Ázerbájdžánu bylo příměří oslavováno jako vítězství, v Arménii na něj pohlíželi jako na ponižující porážku. Situace mezi oběma zeměmi se opět vyostřila loni v září, v bojích zemřelo 155 vojáků. Na hranici mezi Ázerbájdžánem a Arménií se letos 12. května odehrála další přestřelka, při které byly nasazeny i minomety a drony. O život přišel jeden arménský voják.