Článek
Dopis formulovali vojenští právníci a podepsala jej generálka Janis Karpinská. Ta byla velitelkou zajateckého tábora Abú Ghrajb, ve kterém prokazatelně docházelo k trýznění iráckých vězňů americkými vojáky.
Text armádního dopisu zdůrazňuje potřebu armády izolovat a vyslýchat v této káznici u Bagdádu některé zatčené, a to vzhledem k jejich vysoké hodnotě po zpravodajské stránce.
S těmito iráckými vězni, kteří byli zatčeni jako hrozby pro bezpečnost v zemi, se může zacházet jinak než s válečnými zajatci nebo běžnými zločinci, citoval z dopisu NYT.
Konvence ANO, či NE?
Text je v rozporu s nedávnými prohlášeními představitelů administrativy USA, především šéfa Pentagonu Donalda Rumsfelda, jenž ujišťoval, že USA ženevské konvence v Iráku vždy uplatňovaly.
Ženevské konvence z roku 1949 definují povinnosti válčících stran vůči obětem války, ať již jde o civilisty, raněné, nemocné či zajatce. Kromě jiného výslovně zakazují týrání, mučení a držení v nedůstojných podmínkách.
U některých výslechů v káznici Abú Ghrajb byl přítomen i nejvyšší důstojník USA v Iráku generál Ricardo Sanchez a o týrání iráckých vězňů prý rozhodně věděl, uvedl americký deník The Washington Post (WP) na svých webových stránkách.
Sanchez přítomen mučení
Robert Shuck, advokát Ivana Fredericka z 372. roty vojenské policie, obviněného z týrání, řekl, že podle jistého důstojníka z Abú Ghrajb se generál Sanchez zúčastnil několika výslechů s týráním vězňů. Důstojník je připraven svědčit, že důstojníci vojenských zpravodajských služeb mu řekli, že mučit vězně je ta správná věc, uvedl deník.
"Chcete říci, že (velitel 372. roty) kapitán (Donald) Reese bude svědčit, že generál Sanchez byl u toho a viděl, co se děje?" zeptal se Shucka prokurátor. "To mi řekl. Jsem důstojník u soudu a nelhal bych. Mám doma dvě děti. Nehodlám riskovat svou kariéru," odpověděl Shuck.
Armádní prohlášení vydané v Bagdádu však včera rozhodně popřelo, že by Sanchez o situaci věděl nebo byl u výslechů: "Takové zprávy jsou nepravdivé, jak Sanchez prokázal při svědectví před výborem Kongresu." Sanchez minulý týden v Senátu prohlásil, že přebírá plnou odpovědnost za týrání v Abú Ghrajb. Uvedl však, že o špatném zacházení z vězni nevěděl.
Mluvčí armády USA generál Mark Kimmitt k zá-znamu prohlásil, že Sanchez zatím není s to tyto informace komentovat, ale později tak "s radostí" učiní, dodal WP.
Sporný rozkaz dráždí
V Iráku zatím platí tzv. Rozkaz č.17, jímž dočasná správa dává koaličním vojákům imunitu vůči vyšetřování. Koalice údajně požaduje, aby její vojáci i v budoucnu spadali pod jurisdikci zemí, odkud pocházejí, a nikoliv pod iráckou.
BBC připomíná, že tento požadavek je v ovzduší skandálu s týráním iráckých vězňů silně kontroverzní. "Je to normální způsob, jak určit zákonný rámec pro vojáky v cizí zemi, protože zákony v Iráku se velice liší od britských," řekl bývalý britský velitel Bob Stewart.
Jde podle něj o vyvážení trestů, ne o vyhnutí se zodpovědnosti za válečné zločiny. Stewart současně kritizoval "lehké" tresty pro Američany, již usvědčené a odsouzené trestním tribunálem.
Britské nedělníky k tomu poznamenaly, že Stewartovo vyjádření přichází v době, kdy britské soudy zvažují, zda obžalovat Královnin Lancastershirský pluk, jenž působil v Basře, ze systematického týrání iráckých civilistů.