Článek
Arafatova rakev se vydá na cestu do Káhiry ve speciálním vojenském nákladním letadle, jež odstartuje z armádního letiště Villacoublay.
Pohřební obřad byl sloužen ještě v nemocnici. Blízcí nebožtíka omyli čistou vodou a následně zabalili do bílé bavlněné látky.
Smuteční písně Arafatovi zazpívalo také více než tisíc jeho příznivců, kteří se shromáždili před zdravotním zařízením. Žalozpěvy zesílily v momentě, kdy se vrtulník se zesnulým odlepil ze země.
Třináct dnů a loučení na letišti
Před odletem z Francie se konalo krátké rozloučení i na letišti Villacoublay.
Své symbolické sbohem tam přišli vyjádřit mrtvému jeho manželka Suha, francouzský ministr zahraničí Jean-Pierre Raffarin a palestinský ministr zahraničí Nabil Šás.
SMRT JÁSIRA ARAFATA
Arafat strávil ve vojenské nemocnici Percy u Paříže celkem třináct dní. Byl tam převezen 29. října poté, co se v Ramalláhu neúspěšně léčil s bolestmi břicha.
Sen o Jeruzalému může být splněn
Po smutečním obřadu v Káhiře bude tělo letadlem převezeno do Ramalláhu.
Betonová rakev bude vložena do země přivezené z východní části Jeruzaléma anektovaného Izraelem.
Právě tam chtěl být Arafat pohřben. V budoucnosti by se mu mohlo jeho přání splnit, ustoupí-li Tel Aviv. Proto jsou také ostatky v rozporu s muslimskými zvyky vloženy do rakve.
Korán určuje vložit nebožíka pouze do země, a to zabaleného do bílé bavlněné látky, ležícího na pravém boku s tváří k Mekce.