Hlavní obsah

Arabský exmuslim spojený s AfD? Nebo je to jinak? Případ vraha z Magdeburku se zamotává

5:11
5:11

Poslechněte si tento článek

Vyšetřovatelé pátečního útoku v Magdeburku uvádějí, že pracují s verzí, ve které pachatel Tálib A. jednal na základě nespokojenosti s tím, jak Německo nakládá s uprchlíky. Údajně měl být také stoupencem protimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Sám se veřejně stavěl proti islámu. Na sociálních sítích se ale množí záznamy jeho dřívějších projevů, ve kterých se ostře vymezoval proti jiným bývalým muslimům, a svědectví naznačující, že skutečnost je mnohem zamotanější.

Foto: Síť X / BefreiterBlick

Tálib A. po útoku v Magdeburku vedle BMW, s nímž najel do lidí na vánočních trzích

Článek

„Jediné, co lze potvrdit, je, že útočník byl islamofob,“ uvedla po útoku německá ministryně vnitra Nancy Faeserová.

Vyšetřovatelé v sobotu na tiskové konferenci řekli, že nelze dělat žádné závěry, jelikož policejní vyšetřování nebylo ukončeno, nicméně pracují s verzí, že útočníkovým motivem mohla být nespokojenost s tím, jak Německo nakládá s migranty.

Po sociálních sítích nicméně kolují teorie o tom, že vše může být jinak. V mnoha příspěvcích na sociální síti X, kde má Tálib A. přes 48 tisíc sledujících, totiž opakovaně slovně útočil na bývalé muslimy, ačkoliv on sám se jako exmuslim prezentoval také.

Praktikoval takíju?

„Saúdská militantní opozice – Německo pronásleduje saúdské uprchlíky ženského pohlaví, aby ničilo jejich životy – Německo chce islamizovat Evropu,“ stojí v medailonku, který o sobě Tálib A. sám na síti X napsal.

KOMENTÁŘ: Německé předvánoční déjà vu otřáslo migrační politikou - Alex Švamberk

Komentáře

Podle aktivistky Maral Salmassiové mohly být útočníkovy veřejné nenávistné praktiky vůči muslimům v souladu s šíitskou praxí takíja, islámskou doktrínou, která ospravedlňuje lhaní, podvody i zapření víry k prosazování islámských cílů. Jeho údajný boj proti islámu byl tak podle ní jen zástěrkou a ve skutečnosti muslimem stále je.

„Proč by ateista vyhrožoval exmuslimům? Vždyť to nedává žádný smysl,“ zamýšlí se německo-saúdská aktivistka Salmassiová. „Ve skutečnosti je to radikální šíitský muslim, což dokazuje jeho jméno a četné tweety a úniky chatů, které kolují na arabských platformách sítě X,“ dodává.

O Tálibovi A. se ví, že pochází z města Hofúf na východě země a dřív hlásil se k šíitské větvi islámu, což naznačuje i jedno z jeho jmen Muhsín, tradičně šíitské, než se muslimského vyznání kompletně zřekl. Většina obyvatel Saúdské Arábie vyznává sunnitský islám.

Takíja

Takíja je islámský koncept, který ospravedlňuje skrývání či popírání své víry v situacích, kdy by odhalení mohlo vést k nebezpečí, pronásledování nebo ohrožení života.

Zejména v menšinovém šíitském islámu je praktikování takíji významné a má silnou teologickou oporu. Pro šíity, kteří tvoří menšinu v muslimském světě, bylo historicky otázkou přežití.

Varovala i Saúdská Arábie

Před útočníkem varovala německé úřady Saúdská Arábie, uvedla agentura Reuters s odkazem na své zdroje. Podle agentury DPA Rijád v minulosti nejdřív požadoval jeho vydání, na což ale německé úřady nereagovaly.

Přímo na hrozící útok se úřady prý pokusila upozornit neznámá saúdská žena. „Je znepokojivé, že na jeho plány na masové zabíjení Němců upozornila německé úřady saúdská žena. Policie bohužel její varování ignorovala,“ upozorňuje Salmassiová s odkazem na screenshoty, ve kterých měla neznámá Saúdka varovat Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky.

Pravost screenshotů nicméně nelze nezávisle ověřit a je velmi jednoduché s nimi manipulovat.

Na síti X se také přihlásil uživatel, který vystupuje pod jménem Bratr Rašíd. Prezentuje se jako bývalý muslim, jenž konvertoval ke křesťanství, a současně jako „expert na terorismus“ a „bojovník za svobodu slova, lidská práva a náboženskou svobodu“.

Saúdská Arábie německé úřady údajně před útočníkem varovala

Zahraniční

Ve svém příspěvku napsal, že pozorně sleduje osudy lidí, kteří se odvrátili od islámu, spojuje se s nimi na internetu a dělá s nimi rozhovory. Dvakrát - v letech 2018 a 2020 - se prý obrátil i na útočníka z Magdeburku, aby na kameru sdílel svůj příběh, v obou případech prý ale odmítl.

V roce 2019 s ním udělala rozhovor britská BBC, ve kterém mluvil o svých aktivitách na pomoc uprchlíkům dostat se do Německa.

Otazníků visí nad útočníkem z pátku mnoho, faktem ale zůstává, že vraždil na vánočních trzích, a ne například na demonstraci islamistů. Závěr nicméně přinese až policejní vyšetřování, které stále probíhá.

Pachatel, který v pátek najel do davu lidí na vánočních trzích v Magdeburku, byl ihned po útoku zadržen. Nyní je ve vazbě a čelí obviněním z vraždy pěti lidí a pokusu o vraždu dalších 200 lidí, kteří utrpěli zranění. Nejmladší obětí je devítileté dítě.

Na videozáznamu, který zachycuje, jak si bezprostředně po útoku lehl na zem vedle zdemolovaného BMW, je slyšet výkřik „Alláhu akbar“, není však jasné, zda to křičí on, nebo někdo jiný.

Útok v Magdeburku: Mezi oběťmi je devítileté dítě

Zahraniční

Výběr článků

Načítám