Hlavní obsah

AP: Zločinecké gangy i drogové kartely. Čína se stává pračkou peněz

Peking

Čína se stává mezinárodním centrem pro praní špinavých peněz. Své příjmy z kriminální činnosti prostřednictvím čínských finančních sítí legalizují drogové kartely, zločinecké gangy a podvodníci z celého světa. Napsala to agentura AP s odvoláním na policejní vyšetřování a soudní dokumenty v Evropě i ve Spojených státech.

Foto: Tomáš Reiner, Novinky

Zločinci údajně vyprali v Číně a Hongkongu miliardy dolarů. Ilustrační foto

Článek

Čínská centrální banka a policie podle AP odmítají situaci komentovat. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí nicméně tvrdí, že Peking „klade velký důraz" na boj proti trestným činům, jako je praní špinavých peněz, a pracuje na posílení mezinárodní spolupráce.

„Čína není, nebyla ani nebude centrem globálního praní špinavých peněz," prohlásil.

Zločinecké gangy z Izraele a Španělska, obchodníci s marihuanou ze Severní Afriky a drogové kartely z Mexika a Kolumbie již ale podle agentury AP vyprali v Číně a Hongkongu miliardy dolarů.

Vydával se za ředitele

Své zkušenosti s praním špinavých peněz v Číně má také odsouzený francouzsko-izraelský podvodník Gilbert Chikli. Ten agentuře AP řekl, že 90 procent peněz, které získal svými podvody, vypral přes Čínu a Hongkong, a to například prostřednictvím falešných faktur u mezinárodních obchodních operací.

Chikli se při svých podvodech například vydával za generální ředitele firem a přesvědčoval jejich zaměstnance, aby převedli peníze na jeho bankovní účty. Loni byl ve Francii v nepřítomnosti odsouzen k sedmi letům vězení.

V současnosti je na svobodě a žije v Izraeli, který nemá s Francii žádnou bilaterální dohodu o vydávání stíhaných osob. Tvrdí, že již podvody nedělá, jeho metody prý ale využívá nová generace podvodníků, kteří své nezákonné příjmy rovněž přesunují do Číny a Hongkongu.

Policie se domnívá, že někteří kriminálníci při praní špinavých peněz spolupracují s čínskými migranty žijícími v Evropě. Francie loni provedla zásah v čínské obchodní čtvrti na severu Paříže a obvinila tamní obchodníky z praní špinavých peněz pro drogové dealery ze severní Afriky, uvedla agentura AP.

Drogové kartely ze Španělska i Latinské Ameriky

Praní peněz prostřednictvím mezinárodního obchodu čím dál více znepokojuje Spojené státy. Americké ministerstvo spravedlnosti loni například obvinilo tři Kolumbijce působící v čínském městě Kuang-čou z řízení globální sítě pro praní špinavých peněž, kterou údajně prošlo více než pět miliard dolarů patřících španělským a mexickým drogovým kartelům.

Americké ministerstvo vnitra tento měsíc kritizovalo Čínu za slabé výsledky při vyšetřování praní špinavých peněz.

„Americké úřady pro vymáhání práva upozorňují, že Čína dostatečně nespolupracuje," píše se ve zprávě ministerstva.

Také evropský policejní úřad Europol podle agentury AP nemá s Čínou žádnou dohodu ohledně spolupráce při boji proti praní špinavých peněz.

„Je to pro nás slepé místo," uvedl šéf finanční zpravodajské služby Europolu Igor Angelini.

Výběr článků

Načítám