Článek
Proti rozhodnutí Rady bezpečnosti, jež minulý týden zplnomocnila ICC k postihu tamních zločinů, protestovalo v súdánské metropoli na dvě stě tisíc lidí.
"Přísahám třikrát ve jménu všemohoucího Alláha, nikdy nevydám žádného Súdánce cizímu soudu," citovala reakci súdánského prezidenta Omara al-Bašíra agentura AFP.
Súdán slíbil postavit případné viníky před vlastní justici. Na podporu odmítavého stanoviska zorganizovala vláda v Chartúmu včera masové demonstrace před tamní úřadovnou OSN a francouzským velvyslanectvím. Policie však slzným plynem zabránila davu, aby se vydal k ambasádám USA a Británie, které francouzský návrh rezoluce v Radě bezpečnosti podpořily.
Annanův seznam obsahuje jména vládních i místních činitelů stejně jako šéfů provládních milicí Džandžauí a povstaleckých oddílů. Viní je ze znásilňování, mučení a válečných zločinů v průběhu již dvouletých bojů v Dárfúru, jež si podle OSN vyžádaly na 180 tisíc mrtvých a dva a půl miliónu uprchlíků. Britský parlament však uvádí až 300 tisíc mrtvých.
Organizace pro lidská práva Human Rights Watch dnes také obvinila chartúmskou vládu, že bezdůvodně zatkla nejméně dvacet pracovníků humanitárních organizací, které se snaží pomáhat dárfúrským uprchlíkům, hladovějícím v táborech v pohraničí s Čadem.