Hlavní obsah

Zuřivý útok: Spisovatel Rushdie utrpěl deset bodnutí

New York

Hadi Matar bodal při pátečním útoku spisovatele Salmana Rushdieho opakovaně, ran bylo celkem deset. Plyne to z vyjádření státního zástupce Jasona Schmidta z prokuratury v newyorském okrese Chautauqua. Stav spisovatele se však zlepšuje a Rushdie doufá, že bude moci dál vést normální život.

Foto: Chautauqua County Jail, Reuters

Policejní fotografie Hadiho Matara, který pobodal Salmana Rushdieho.

Článek

Spisovatelův agent Andrew Willie v neděli napsal listu The Guardian: „Zranění jsou vážná.“ Rushdie byl bodnut třikrát do pravé strany krku, čtyřikrát do žaludku, byl píchnut do pravého oka a hrudi a má řeznou ránu na stehně, uvedl Schmidt v sobotu před soudem, kde byl obviněn Hadi Matar. Zasažena byla játra a nervy pravé ruky.

Hadi Matar byl obviněn z pokusu o vraždu druhého stupně a z napadení druhého stupně, jehož cílem bylo způsobit fyzické zranění vražednou zbraní, uvedl veřejný obhájce Nathaniel Barone.

Za to mu hrozí až 32 let ve vězení, uvedl Schmidt a dodal, že Matar plánovitě jednal s cílem ublížit Rushdiemu. Zařídil si vstup na akci. Do městečka přijel o den dříve autobusem a prokazoval se falešným průkazem identity. „Byl to cílený, nevyprovokovaný, předem plánovaný útok,“ řekl Schmidt.

Matar odmítl přiznat vinu a bylo mu zamítnuto propuštění na kauci. Podle Schmidta ale s vyšetřovateli spolupracuje.

Matar má čistý trestní rejstřík, uvedla stanice CNN. Údajně je to tichý člověk uzavřený do sebe. Když se přestěhoval z Kalifornie do North Bergenu v New Jersey, přihlásil se do místního fitka.

Fatva platí

Hadi Matar se narodil v USA, ale jeho rodiče do Spojených států emigrovali z Libanonu. Jejich rodná vesnice Jarún je šíitská, vlají v ní vlajky Hizballáhu a vidět tam jsou i portréty vůdce hnutí Hasana Nasralláha, íránských ajatolláhů Chomejního a Chameneího a zabitého velitele íránských revolučních gard Kásima Sulejmáního.

Chomejní vyhlásil v roce 1989 fatvu na Rushdieho, protože podle něj jeho kniha Satanské verše uráží islám. V roce 1998 se íránská vláda od fatvy distancovala, ale ajatolláh Ali Chameneí na dotaz, jestli je fatva na Rushdieho stále platná, odpověděl slovy: „Dekret je takový, jak ho vydal imám Chomejní.“ Ten krátce po vydání fatvy zemřel.

Související témata:

Výběr článků

Načítám