Článek
"Je to historická příležitost pro Argentinu, neboť jsme učinili velký krok ve vytyčení vnějších hranic našeho kontinentálního šelfu," prohlásila v pondělí argentinská ministryně zahraničí Susana Malcorraová.
Dodala, že rozhodnutí potvrzuje práva Argentiny na zdroje v této oblasti.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Nedávné dobrozdání komise OSN pro hranice kontinentálních šelfů, které zatím není konečné, by rozšířilo podmořské území Argentiny o 35 procent včetně oblasti kolem Falkland, které jsou britským zámořským územím s vnitřní samosprávou.
Sama komise nicméně ve své zprávě připomněla, že zmíněné území zahrnuje předmět diplomatického sporu mezi Argentinou a Británií.
Mluvčí britské vlády uvedla, že zatím nemá podrobnosti zprávy, která se vyjadřovala k žádosti Argentiny z roku 2009 o rozšíření podmořského území.
Nicméně výbor OSN je podle ní jen poradní a jeho doporučení nejsou právně závazná. Mluvčí také připomněla, že obyvatelé Falkland se před třemi lety v referendu vyslovili pro setrvání pod britskou správou.
Pod britskou správou od roku 1833
Třítisícové Falklandy, které leží v Atlantickém oceánu asi 500 kilometrů od pobřeží Argentiny, jsou britské od roku 1833. Argentina si ale na ně činí nárok z titulu "dědického práva" na španělské kolonie. Podle londýnského ujednání z roku 1771 připadly ostrovy Španělsku, které je ale nekolonizovalo.
V roce 1982 kvůli tomuto nehostinnému souostroví, ovšem se strategickou polohou a se zřejmě bohatými nalezišti ropy, vedly Británie a Argentina dvouměsíční válku, která stála život 255 Britů a na 1000 Argentinců (včetně asi 350 veteránů, kteří později spáchali sebevraždu).