Článek
Rodriguez obhajoval výslechové metody. Uvedl, že waterboarding ani další sporné metody nelze považovat za mučení a že pomohly získat potřebné informace. Sám ale přiznal, že šlo o velmi tvrdé metody: „Není to pěkný pohled, když někoho podrobujete waterboardingu, mám-li být úplně upřímný.“
Podle právního poradce CIA pro otázky výslechů Johna Rizza bylo velmi těžké sledovat některé z 92 hodin záznamu výslechů. Šlo zejména o výslechy abú Zubajdy: „On reagoval viditelně velmi znepokojivým způsobem. Dával najevo fyzické obtíže,“ vylíčil Rizzo, co mu o záběrech řekl kolega, který je zhlédl.
Proces ve stínu mučení
Právě případné mučení by mohlo zkomplikovat v sobotu zahájený proces s lidmi, kteří naplánovali útoky Al-Káidy na New York a Washington, i když u vojenského soudu mají obvinění mizivé šance uspět, protože se u něj nesmí hovořit o případném mučení. Může to ale zpochybnit legálnost procesu v očích veřejnosti. [celá zpráva]
Hlavní strůjce útoků Chálid šajch Mohammed si přesto první den odmítl dokonce nasadit sluchátka s překladem. Zdůvodnil to tím, že byl mučen a proces odmítá. Uvedl, že byl zadržován v tajné věznici CIA a byl 183krát podroben waterboardingu. Týden mu též byl odpírán spánek a musel být nahý jen v pleně. Podle Rodrigueze CIA byl Chálid velmi tvrdý: „Pravděpodobně to byl ten nejtvrdší zajatec, kterého jsme kdy měli, a vzdoroval až do konce svých sil.“
Zničené záznamy
Rizzův kolega viděl 92 hodin záznamů výslechů a dospěl k závěru, že techniky byly legální. Ovšem Rodriguez je přesto nechal zničit. Rizzo tím je pobouřen: „Byl jsem šokovaný a rozčilený. Dal jsem mu jasně najevo, stejně jako dva ředitelé CIA, že neměl právo rozhodnout o zničení pásků.“
Na otázku, zda Rodriguez porušil rozkaz, Rizzo řekl: „Ano“.
Rodriguez se hájí, že důvodem byla snaha ochránit vyšetřovatele, aby se neprozradila jejich identita.