Hlavní obsah

Zmrazená embrya zrodila nejstarší děti

Právo, CNN, zr

Dvojčata Lydia a Timothy Ridgewayovi přišla na svět letos 31. října. Jsou však mnohem starší než jen posledních pár týdnů. Jejich embrya byla po třicet let zmrazena v tekutém du­síku.

Foto: Profimedia.cz

Dvojčata Timothy a Lydia krátce po narození.

Článek

„Je na tom něco ohromujícího. Mně bylo pět let, když dal bůh život Lydii i Timothymu, a od té doby ten život zachovává,“ řekl Philip Ridgeway, když kolébal novorozence na klíně ve svém domě u Portlandu v Oregonu.

O dvojčatech prohlásil: „V jistém smyslu jsou to naše nejstarší děti, i když jsou naše nejmenší.“ Spolu s manželkou Rachel mají ještě čtyři potomky ve věku osm, šest, tři a dva roky, ti se ale narodili přirozeně.

„Nikdy jsme neměli stanoven počet dětí, které bychom chtěli mít. Vždycky jsme si mysleli, že jich budeme mít tolik, kolik nám jich bůh bude chtít dát, a když jsme se doslechli o adopci embryí, napadlo nás, že bychom to chtěli udělat,“ poznamenal Philip k narození dvojčat.

„Když jsme do toho šli, věděli jsme, že můžeme důvěřovat bohu, že udělá vše, co má svrchovaně v plánu, a že jejich věk opravdu nehraje roli. Šlo jen o to, zda to bylo v božích plánech,“ doplnila Rachel Ridgewayová.

V jistém smyslu jsou to naše nejstarší děti, i když jsou naše nejmenší
Philip Ridgeway

Rachel si vzpomíná, jak jí Gordon podal snímek embryí. Rozplakala a řekla: „Právě jsi mi ukázal obrázek mých dětí. Musím je mít.“

V mrazu věk nehraje roli

Embrya lékaři stvořili pro anonymní pár pomocí oplodnění ve zkumavce. Manželům bylo kolem 50 let a využili 34letou dárkyni vajíček. Embrya zmrazili 22. dubna 1992 a od té doby byla uchovávána v tekutém dusíku při teplotě téměř 200 stupňů pod nulou.

Až do roku 2007 embrya zůstávala v laboratoři pro léčbu neplodnosti na západním pobřeží USA. Poté je pár, který si je nechal stvořit, daroval Národnímu centru pro dárcovství embryí v Knoxvillu v Tennessee, aby je použil pro jiný pár.

Doktor John Gordon, lékař rodiny Ridgewayových, zdůraznil, že věk embryí není důležitý.

„Jsou-li zmrazena při teplotě téměř 200 stupňů pod nulou, biologické procesy se u nich v podstatě zpomalí téměř na nulu. A tak možná nezáleží na tom, zda jsou zmrazena na týden, měsíc, rok, deset let, či dvě desetiletí,“ řekl.

Související témata:

Výběr článků

Načítám