Článek
Na sociálních sítích mu v noci na sobotu vzdávali hold zástupci Demokratické i Republikánské strany.
Agentura AP zesnulého černošského politika označila za „lva občanskoprávního hnutí” a připomněla, že v roce 1965 Lewise, který ve svých 25 letech kráčel v čele jednoho z protirasistických pochodů v Alabamě, pořádkové složky málem ubily k smrti. Televizní záběry tehdejší policejní brutality pomohly odhalit veřejnosti rasový útlak na americkém jihu a přispěly k rozšíření odporu proti rasové segregaci.
With the passing of John Lewis, America has lost not only a man of history, but a man for our season; O how we need such men of unwavering principle, unassailable character, penetrating purpose, and heartfelt compassion.
— Mitt Romney (@MittRomney) July 18, 2020
Lewis byl podle agentury Reuters průkopníkem občanského hnutí, agentura AFP připomíná jeho blízkou spolupráci s nejznámějším bojovníkem za práva černochů Martinem Lutherem Kingem. Jako jeden ze zakladatelů studentského aktivistického sdružení SNCC pomáhal v roce 1963 uspořádat „Pochod na Washington”, při němž King pronesl památný projev obsahující slova: „I have a dream” (mám sen). Podle zpravodajského webu BBC po Lewisově smrti už není naživu nikdo z lidí, kteří tehdy ke statisícům účastníků promluvili.
Lewis se také osobně účastnil aktuálních protestů proti policejní brutalitě a systémovému rasismu. Na začátku června se za pomoci vycházkové hole prošel s washingtonskou starostkou Muriel Bowserovou po ulici s obřím žlutým nápisem Black Lives Matter (Na černošských životech záleží).
John Lewis made courageous and principled contributions to human freedom. https://t.co/N0nLtoJFS4 pic.twitter.com/ERB0FBDTzq
— Cato Institute (@CatoInstitute) July 18, 2020
Kongresmanem byl Lewis déle než 33 let. Poprvé byl zvolen v roce 1986, kdy ve svém volebním obvodu získal tři čtvrtiny hlasů, zatímco čtvrtina připadla jeho republikánskému soupeři. V pozdějších volbách dvakrát získal více než 99 procent hlasů a pětkrát 100 procent, naposledy při posledním zvolení v roce 2018.
Dvacet kongresmanů chce ignorovat Trumpovu inauguraci
V lednu 2017 se Lewis rozhodl bojkotovat inauguraci nového prezidenta Donalda Trumpa, který podle kongresmanových slov není „zákonnou hlavou státu”, neboť mu prý ke zvolení dopomohli hackerskými útoky Rusové. K Lewisovu gestu se připojily více než dvě desítky členů Kongresu USA z řad demokratů.
Rep. John Lewis was an icon of the civil rights movement, and he leaves an enduring legacy that will never be forgotten. We hold his family in our prayers, as we remember Rep. John Lewis’ incredible contributions to our country.
— Kayleigh McEnany (@PressSec) July 18, 2020
Tisková mluvčí Bílého domu nicméně kongresmana v sobotu na Twitteru označila za „ikonu hnutí za občanská práva”, jejíž odkaz nebude nikdy zapomenut.
Obdiv Lewisovi v noci na dnešek vyjadřovali i republikánští politici. Někdejší prezidentský kandidát, bývalý guvernér státu Massachusetts a současný senátor Mitt Romney uvedl, že Amerika potřebuje „takové muže neochvějných principů”.
Předseda republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell se nechal slyšet, že rodák z Alabamy „nasadil svůj život v boji proti rasismu” a že Spojené státy na tohoto „hrdinu” nikdy nezapomenou.
Not many of us get to live to see our own legacy play out in such a meaningful, remarkable way. John Lewis did:https://t.co/KbVfYt5CeQ
— Barack Obama (@BarackObama) July 18, 2020
„Tak moc tuto zemi miloval, že riskoval život a krev v zájmu toho, aby dostála svým slibům,” uvedl exprezident Obama, který Lewisovi v roce 2011 udělil Prezidentskou medaili svobody.
„Velmi brzy si osvojil principy nenásilného odporu a občanské neposlušnosti coby nástrojů pro skutečnou změnu této země, chápal, že tyto taktiky mají moc změnit nejen zákony, ale i cítění a smýšlení lidí,” pokračoval Obama.
Podle manželů Billa a Hillary Clintonových se Lewis během svého života stal „svědomím národa”.