Článek
„Začíná boj,“ řekl výkonný ředitel Greenpeace Kumi Naidoo. „Dosáhli jsme nejvyváženějšího kompromisu, myslím, že duch Ria 1992 bude zachován,“ vyslovil se k návrhu dokumentu brazilský ministr zahraničí Antonio Patriota.
Dánská ministryně životního prostředí Ida Aukenová tak spokojená není.
„Evropské unii by se líbil konkrétnější a ambicióznější výsledek,“ řekla stanici BBC. „Moc spokojená nejsem, ale alespoň jsme udrželi zelenou ekonomiku v agendě,“ dodala.
Účastníci souběžného summitu organizovaného nevládními ekologickými a ochranářskými organizacemi, však návrh dokumentu odmítli.
Zelená ekonomika = latifundie agrotoxiny vraždy rolníků vyhánění původních obyvatel, stálo na jednom z transparentů, s nimiž ve čtvrtek ulicemi Ria pochodovali účastníci lidového summitu. „Tahle zvlhlá prskavka pochodeň nutných změn nezapálí,“ vyjádřil se Craig Bennet z organizace Přátelé Země.
„Nepropásněme historickou příležitost k obratu, jsme na prahu budoucnosti plné nepředvídatelných rizik,“ obrátila se na summit třicítka nositelů Nobelovy ceny.
Greenpeace proto odstartovala kampaň za záchranu ikonického symbolu zranitelnosti planety – Arktidy.
Paul McCartney: Nechte Arktidu být
Petici za vyhlášení celoarktické rezervace OSN jako první podepsali exčlen Beatles Paul McCartney, herec a režisér Robert Redford, frontman skupiny Radiohead Thom Yorke, režisér Pedro Almodóvar, herečka Penelope Cruzová, herec Javier Bardem, miliardář, dobrodruh a ekologický aktivista Richard Branson, představitelka seriálové princezny Xeny a hvězda filmu Battlestar Galactica Lucy Lawlessová, která čeká na soudní verdikt za blokování těžební plošiny Shell, a stovka dalších.
„To je snad šílenství chtít vyždímat ze země poslední kapku ropy, když naše nejlepší mozky varují, že dalším využíváním fosilních paliv sebereme našim dětem budoucnost,“ řekl McCartney a vyzval k ochraně Arktidy slovy někdejšího hitu Beatles Let it be (nechte to být). Greenpeace chce výzvu podepřít miliónem podpisů.
Tragickou ironií zavání návrh maledivského prezidenta Muhammada Vahída, který kolegům v Riu předložil vizi přeměny jeho ostrovní země na mořskou rezervaci. Souostroví, dosahující výšky jen tři metry nad hladinu moře, je všeobecně považováno za zemi, kterou globální oteplování a následný vzestup hladiny oceánu ohrožuje nejvíce.