Článek
Trump v sobotu uvítal brzké obnovení rozhovorů mezi Severní a Jižní Koreou. První jednání mezi Korejemi od prosince 2015 se má uskutečnit v úterý v Pchanmundžomu na linii rozdělující oba korejské státy a jeho tématem bude především možná účast KLDR na únorové olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu.
Severní Korea v neděli oznámila jména představitelů, kteří se úterní schůzky zúčastní. Delegace bude pětičlenná a povede ji Ri Son-kwon šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti, který má na starosti vztahy s Jižní Koreou.
USA se do dialogu zapojí
Jižní Korea sdělila předpokládané složení svého vyjednávacího týmu již v sobotu. V čele pětičlenné delegace by měl být ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon.
Trump v sobotu před novináři v Camp Davidu slíbil, že se USA do dialogu "v příhodném okamžiku zapojí". Na dotaz médií, zda by sám byl ochoten jednat s vůdcem KLDR, tuto možnost nevyloučil.
"Vždy jsem věřil v jednání. Určitě bych to udělal, neměl bych s tím nejmenším problém," prohlásil šéf Bílého domu s tím, že by pro dialog s Kimem ale musely být splněny jisté předpoklady.
Vyměnili si množství urážek
Trump a Kim si během loňského roku vyměnili množství urážek. Poslední slovní přestřelka, k níž došlo mezi oběma politiky počátkem letošního roku, se točila kolem jaderných arzenálů. Kim ve svém novoročním projevu varoval USA, že má stále na stole jaderné odpalovací tlačítko a může kdykoli zahájit útok na Spojené státy. Trump mu vzkázal, že má v Bílém domě "mnohem větší a mocnější" jaderný knoflík.
Americký prezident rovněž opakovaně nazývá Kim Čong-una "rakeťákem" s odkazem na pokračující severokorejské raketové a jaderné testy.