Článek
„Potřebujeme, aby nám Turecko pomohlo zastavit nezákonný tok amerických technologií do Ruska,“ uvedl podle webu Financial Times americký náměstek ministra obchodu Matthew Axelrod, který v uplynulých dnech jednal v Ankaře i Istanbulu. „Jinak nebudeme mít jinou možnost než uvalit restrikce na ty, kteří se vyhýbají vývozním kontrolám,“ dodal s tím, že ministerstvo se už v tomto směru zajímá o 18 tureckých společností.
USA se podle Financial Times obávají, že se z Turecka stalo klíčové centrum, přes něž se elektronika západní provenience včetně procesorů a paměťových karet dostává k ruským výrobcům raket a dronů. Podobně ostře sledovanou komoditou, která se dostává do Ruska, i když by tomu měly bránit turecké vývozní kontroly, jsou obráběcí stroje nezbytné pro výrobu střeliva či vojenských vozidel všeho druhu.
Západ sleduje pohyb strategického zboží
Varování Washingtonu je podle listu nejnovější známkou toho, jak rozhodnutí Turecka zachovat v době války na Ukrajině silné obchodní vazby s Ruskem zkomplikovalo beztak složité vztahy mezi dvěma spojenci z NATO. Zatímco USA, EU a další západní partneři uvalili na Rusko od rozpoutání války v roce 2022 rozsáhlé sankce, Turecko se všem restrikcím vyhnulo, a naopak obchod s Ruskem zvýšilo.
Šojgu přijel do Íránu nakupovat
USA, EU, Velká Británie a Japonsko se podle Financial Times spojily, aby sledovaly obchod s asi 50 kategoriemi civilních produktů využitelných při výrobě vojenského materiálu všeho druhu včetně zbraní. Zjistily přitom, že Turecko je po Číně druhým největším zdrojem vysoce strategických komodit pocházejících z USA, které se dostanou do Ruska.
Podle listu se vývoz nejcitlivějších komodit z Turecka do Ruska nebo podezřelým zprostředkovatelům, jako je Ázerbájdžán či Kazachstán, od začátku války na Ukrajině ztrojnásobil.