Článek
Spor o konfederační zástavu vypukl v červnu 2015, když Dylan Roof v Charlestonu z rasových důvodů zastřelil devět černochů, za což později od federálního soudu dostal trest smrti. U Roofa policie nalezla fotografie s historickou vlajkou Konfederace, což debaty o konfederačních emblémech rozproudilo. Tlak na změnu vlajky zesílil uprostřed celonárodních protestů vyvolaných smrtí černocha George Floyda.
Zastánci současné vlajky i její odpůrci se v sobotu shromažďovali u budovy tamějšího zákonodárného shromáždění. Odpůrci navrhují, aby se místo konfederačního kříže dala na vlajku magnólie, což je národní strom, a hvězdy, které by ukázaly na Mississippi jako dvacátý stát USA. „Nechceme, aby naše vlajka odkazovala na smrtící minulost,“ prohlásila Karen Holtová.
Dan Hartness vyrazil na improvizovaný protest jak s americkou vlajkou, tak současnou vlajkou Mississippi. Ta podle něj vzdává hold všem, kdo bojovali v občanské válce.
Spor o vlajku se řešil už v roce 2001 prostřednictvím nezávazného referenda, kdy obyvatelé návrh na novou podobu standarty odmítli a vyslovili se pro zachování té současné z roku 1894.