Článek
„Nic z toho nemá rozumné vysvětlení,” řekl agentuře AP bývalý zaměstnanec CIA, který působil v Havaně dlouho předtím, než USA předloni obnovily diplomatické styky s Kubou.
Jeden z Američanů byl například nepříjemným a agresivním hlukem vypuzen ze své postele v havanském hotelu. Když se přesunul o metr vedle, zvuk již neslyšel. Další lidé popisovali, že se doma probudili, cítili vibrace a slyšeli zvuk podobný cikádám. Jiní tvrdili, že o žádném zvuku nevědí, nicméně měli vážně poškozený sluch.
Tezi o útoku zvukovou zbraní podle vyšetřovatelů zpochybňuje fakt, že některé oběti začaly jevit známky poškození mozku, jako jsou výpadky řeči nebo paměti. Mezi další příznaky patřila nevolnost, problémy s rovnováhou či bolesti hlavy. Podle expertů lze těžko hledat jedinou příčinu všech těchto symptomů.
Kubánci to zřejmě nebyli
Podle zjištění agentury AP je rovněž s postupujícím vyšetřováním čím dál nejistější, zda za útoky stojí Kuba, jejíž dva diplomaty v reakci na případ USA vypověděly. Většina diplomatů byla vystavena akustickým útokům během vlády administrativy Baracka Obamy, která vztahy s Kubou oproti předchozím vládám výrazně zlepšila.
Bývalý americký prezident byl prvním šéfem Bílého domu, jenž do Havany jakožto hlava Spojených států zavítal na oficiální návštěvu. [celá zpráva]
FBI při pátrání v místnostech, v nichž k útokům údajně došlo, nenašla podle AP žádná zvuková zařízení. Zdravotní potíže podobného charakteru nahlásilo i několik kanadských diplomatů, jejichž země se k vyšetřování událostí připojila.
Kubánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že i kubánské úřady začaly záležitost „prioritně a urgentně vyšetřovat”, jakékoli možné zapojení země do útoků však odmítly.