Hlavní obsah

Záchranáři hledají ponorku na území velikosti Belgie. A čas se krátí

Záchranáři stále analyzují zvuky, které zachytili v úterý a také ve středu ráno v místě, kde se předpokládá, že zmizela ponorka, která byla na cestě k Titaniku do hloubky 3800 metrů. Na její palubě je pět lidí. Zvuky prý zněly jako bouchání a ozývaly se pravidelně. Ti, kdo zvuky analyzují, stále nevědí, o co šlo a zda je vůbec vydávalo ztracené plavidlo.

Foto: Oceangate Expeditions, Reuters

Ponorka Titan

Článek

Australský expert na podmořské operace Frank Owen uvedl, že jeho naděje „stouply o řád“, když se o novém vývoji dozvěděl. Zachycení zvuku sonarem umístěným na hladině podle něj naznačuje, že ponorka by také mohla být na hladině nebo v malé hloubce.

Pokud je trup stroje nepoškozen a nachází se pod hladinou, má posádka kyslík zhruba do čtvrtečního poledne.

Koordinátor pátrací akce Jamie Frederick ve středu v podvečer středoevropského času řekl, že záchranáři prohledávají území o velikosti dvojnásobku amerického státu Connecticut, což odpovídá zhruba území o rozloze Belgie.

Provozovatel výprav k Titaniku tutlal trhliny v bezpečnosti

Zahraniční

Do pátrání se zapojují stále další a další lodě a sonary. V okolí vraku Titaniku pátrá i podmořský robot. Není jasné, jestli je ponorka pod hladinou, případně jak hluboko, nebo jestli plave na hladině.

„Je to pátrací a záchranná operace, na 100 procent,“ řekl Frederick. „Když jste uprostřed pátrání a záchrany, máte vždy naději,“ dodal na tiskové konferenci. Frederick však také připustil, že někdy pátrací týmy nenajdou, co hledají. Pokud by nastal tento případ, budou před veřejností informovány rodiny pohřešovaných. S nimi je pátrací tým stále v kontaktu.

Konstruktéři už dříve oznámili, že stroj nelze otevřít zevnitř. Posádka se z ponorky tedy ani na hladině sama nedostane.

Foto: Novinky, Mapy.cz

Poslední známá poloha ponorky u vraku Titaniku

Prostor interiéru ponorky je velmi malý. Pět lidí se tam vejde jen ve skrčené poloze, pouze jeden z nich si může natáhnout nohy. Není jasné, kolik s sebou případně mají zásob vody.

Ponorku při cestě k vraku vždy doprovází loď, která ji dokonce k samotnému vraku naviguje. Titan s ní ale ztratil kontakt.

Na palubě ponorky, jež patří společnosti OceanGate Expeditions, jsou kromě šéfa firmy Stocktona Rushe také britský dobrodruh Hamish Harding, francouzský znalec Titaniku Paul-Henri Nargeolet a britský podnikatel s pákistánskými kořeny Shahzada Dawood a jeho syn Suleman.

Týmy pátrající po ponorce u Titaniku slyšely v úterý bouchání

Amerika

Expedice k Titaniku začíná v St John's

Každá expedice OceanGate Titanic vyráží z kanadského St John's.

Ponorka Titan má kamery s vysokým rozlišením a poskytuje lidem na palubě živý pohled na Titanic.

Vybraným osobám musí být nejméně 18 let a musí například vylézt po šestimetrovém žebříku. Absolvují výcvik v navigaci, pilotáži, sledování a komunikaci.

Během pobytu v ponorce stráví posádka „tři až pět hodin“ průzkumem vraku Titaniku.

Expedice se uskutečnily v letech 2021 a 2022 a firma OceanGate Expeditions již dříve uvedla, že bude výlety pořádat každý rok.

Související témata:

Výběr článků

Načítám