Článek
„Cla jsou snížení daní. Cla jsou pracovní místa. Cla jsou národní bezpečnost. Cla jsou pro Ameriku skvělá. Cla udělají Ameriku opět skvělou,“ opakoval nedávno svou mantru na Fox News Navarro, který se v názorech rozchází s ekonomickým mainstreamem. Muž, který ve svých publikacích opakovaně cituje fiktivního experta, se přitom do Trumpova okruhu dostal bizarní souhrou okolností.
Všechno začalo už během Trumpovy první prezidentské kampaně, kdy Trump pověřil svého zetě Jareda Kushnera (manžela jeho dcery Ivanky), aby udělal průzkum, který by mu umožnil „hovořit věcněji“ o Číně. Jak psal už v roce 2017 magazín Vanity Fair, Kushner tedy začal brouzdat po on-line tržišti Amazon. Tam našel knížku s titulem, který ho zaujal: „Death by China“ (Smrt Čínou). Jejím autorem nebyl nikdo jiný než Peter Navarro.
Navarro se pak stal jedním z ekonomických poradců Trumpovy kampaně, ale brzy vystoupal výš a po Trumpově zvolení stanul v čele Národní obchodní rady a Úřadu pro obchodní a výrobní politiku.

Peter Navarro a Donald Trump na snímku ze 13. února 2025
Ač absolvent prestižní Harvardovy univerzity, ve svém striktním protekcionismu se rozchází s nynějším ekonomickým mainstreamem – magazín The Economist jej popsal jako plodného autora bez publikací ve špičkových vědeckých časopisech s tím, že jeho badatelské zájmy přesahují obor ekonomie. Během covidové pandemie se tak mj. střetával i s tehdejším hlavním epidemiologem Anthonym Faucim.
I poté, co se Trump marně pokoušel zvrátit výsledky prohraných prezidentských voleb v roce 2020, zůstal Navarro po Trumpově boku. Jeho loajalita byla taková, že ignoroval obsílky od komise Kongresu, která žádala jeho svědectví při vyšetřování vpádu Trumpových příznivců do Kapitolu z ledna 2021. To mu loni vyneslo čtyři měsíce vězení za pohrdání Kongresem.
„To nejlepší teprve přijde,“ avizoval loni v červenci těsně před svým propuštěním z vězení Navarro.
Nyní se Navarro coby architekt Trumpovy celní politiky, která vyvolala obavy na trzích ve světě i USA, ocitl uprostřed bouře.
Velmi rozlítil i nejbohatšího člověka světa Elona Muska, který je coby tvář „ministerstva efektivity“ DOGE rovněž součástí Trumpovy administrativy. Šéf automobilky Tesla a dalších firem, jehož jmění se po Trumpově celní smršti zmenšilo o desítky miliard dolarů, vyjádřil naději, že by mezi USA a Evropou mohla v budoucnu vzniknout bezcelní zóna.

Navarro a Musk v Oválné pracovně na snímku ze 14. března 2025
Navarro pak Muska označil za pouhého „montéra aut“, zatímco Musk mu na oplátku vzkázal, že je „opravdový blbeček“, který je „hloupější než pytel cihel“.
Ekonomovi poradil, aby se poradil s „falešným expertem, kterého vymyslel, s Ronem Varou“, čímž narážel na Navarrovo alter ego, které se objevuje v jeho publikacích. Ron Vara je přesmyčkou Navarrova jména.
Paradox je, že právě tento neexistující expert je v Navarrových knihách citován jako opora pro ekonomickou politiku, kterou nyní Trumpova administrativa silně ovlivňuje celý svět.
„Garantuji, že žádná recese nebude,“ uklidňoval tento týden Navarro Američany na stanici Fox News. O několik dní dříve tamtéž utnul možné námitky proti nynější ekonomické politice jednoduchým ujištěním: „Věřte Trumpovi.“