Článek
Doživotní trest soud vyměřil Nicholasi Slattenovi. Paul Slough, Evan Liberty a Dustin Heard mají za mřížemi strávit 30 let a jeden den. Čtveřice byla už loni v říjnu usvědčena z vražd 14 neozbrojených lidí a dalších trestných činů.
Soudce Royce Lamberth výše trestů oznámil po celodenním slyšení, během něhož obhájci odsouzených požadovali mírnější tresty a žalobci naopak ještě přísnější potrestání. Střelbu popisovali jako nevyprovokovaný útok na civilisty a uvedli, že odsouzení neukázali lítost a odmítli odpovědnost za čin.
Tvrdili, že se bránili útočníkům
Obhajoba naopak tvrdila, že Američané stříleli v sebeobraně, když se sami stali terčem střelby. Tresty jsou podle obhájců neústavně tvrdé pro muže, kteří pracovali ve stresujícím válečném prostředí, mají za sebou vojenskou kariéru a také mají své rodiny.
Obhájci rovněž poukázali na to, že muži měli na svou ochranu k dispozici zbraně, které jim poskytlo americké ministerstvo zahraničí. „Tresty by měly být v rozmezí civilizovaných standardů," prohlásil obhájce David Schertler.
Agenti bezpečnostní agentury tvrdili, že považovali Iráčany za útočníky a bránili se, protože doprovázeli americkou diplomatickou kolonu. Podle Iráčanů ale stříleli bezdůvodně.
Irák po incidentu odebral Blackwateru licenci působit na svém území. Incident roznítil v Iráku protiamerické nálady a byl tam vnímán jako důkaz arogance a beztrestnosti bezpečnostních agentur. V USA vyvolal rozhořčené diskuse o pravomoci bezpečnostních firem a jejich napojení na americké vládní orgány.