Článek
„Co se týká úniku metanu, ten v Aliso Canyon byl zdaleka největší,“ uvedl autor zprávy z Kalifornské univerzity v Davisu Stephen Conley. Je mnohem větší než únik v Texasu z roku 2004. Každou hodinu unikalo v Kalifornii až 50 000 kilogramů plynu. Do 13. února ho uniklo 94 067 tun.
Únik byl poprvé zjištěn 23. října loňského roku na jedné ze 115 studní napojených na obří podzemní sklad vytvořený v místě vytěžených zásob ropy. Jihokalifornská plynárenská společnost SoCalGas, která jej vlastní, podnikla sedm neúspěšných pokusů prasklinu zacelit, než se jí to 18. února podařilo.
Poprvé opravě zabránil led, kvůli němuž se nedostala do trhliny směs chemikálií, která ji měla zacelit. V dalších případech se to nepodařilo, protože tlak unikajícího plynu byl větší než tlak injektované směsi. Firma se jej obávala zvýšit, aby se přitom prasklina nezvětšila.
V době, kdy byl únik největší, se zdvojnásobilo množství emisí metanu v celé oblasti Los Angeles. Množství uniklého metanu odpovídá množství emisí, které za rok vyprodukuje půl miliónu aut.
Kvůli úniku povedli experti 13 průzkumných monitorovacích letů, při nichž se odebíraly vzorky vzduchu. Další se odebíraly u země. Množství metanu v nich bylo tak vysoké, že se zpočátku domnívali, že jde o chybu.
Metan (CH4)
- absorpcí infračerveného záření se tento plyn bez barvy a zápachu řadí ke skleníkovým plynům
- v této souvislosti je asi 20 účinnější než oxid uhličitý, jeho koncentrace v atmosféře je však podstatně nižší (asi 175 krát)
- používá se především v energetice, slouží jako palivo (také CNG)
- asi 80 procent pochází ze živých organismů jako bioplyn
- vzniká také při těžbě a zpracování fosilních paliv
- krátkodobé vystavení vysoké koncentraci může vést k udušení
- ve směsi se vzduchem může být výbušný
Aliso Canyon je druhý největší podobný sklad v USA.