Článek
Tuto rekordní sérii zažil Washington mezi nedělí a středou, přičemž maximem bylo úterních 41 stupňů Celsia. O den později o vedru vtipkoval i ministr zahraničí USA Antony Blinken, když vítal na jednání protějšky z amerického kontinentu. „Chtěli jsme vám připravit co nejvřelejší přivítání. Možná jsme to přehnali,“ poznamenal na úvod setkání.
Vedra z tohoto týdne korunovala extrémně teplý začátek léta v metropoli USA. Město již má za sebou 29 dní, kdy maxima dosáhla alespoň 32 stupňů, přičemž průměrný počet pro celý rok je 40. Již nyní vyrovnalo celoroční rekord v počtu nocí, kdy teplota neklesla pod 26,7 stupně, také zažilo rekordních 11 dní s průměrnou teplotou nad 31 stupni Celsia, píše deník.
Kobercový spad krup. Německo se chystá na bouře, Česko zasáhnou v noci na pondělí
Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) při tom předpovídá pro Washington abnormálně vysoké teploty i v srpnu. Vývoj navazuje na několik celosvětově nejteplejších měsíců od počátku meteorologických měření. Globální klima se podle klimatologů ve srovnání s předindustriální érou oteplilo asi o 1,2 stupně Celsia, převážně kvůli emisím ze spalování ropy, uhlí a plynu.
Rekordně teplé počasí v posledních týdnech zaznamenala i řada dalších oblastí USA, především jihozápad, který zasáhla v první polovině měsíce několikadenní vlna veder. V Las Vegas poprvé za téměř 90 let vedení záznamů denní maximum pětkrát za sebou vyšplhalo nad 46 stupňů Celsia, kalifornské město Palm Springs zaregistrovalo absolutní rekord na úrovni 51,1 stupně. Vedra zřejmě sehrála roli v úmrtích nejméně desítek lidí napříč několika státy.