Článek
"Tento náš názor potvrdilo čtvrteční prohlášení, které ukázalo, jak málo měly společného důvody Wolfowitzova obvinění se závěrečným nálezem," píše deník.
Zvláštní výbor banky před týdnem dospěl k názoru, že Paul Wolfowitz pochybil, když se v roce 2005 osobně angažoval v přestupu zaměstnankyně banky a své přítelkyně Shahy Rizaové. [celá zpráva]
Vzhledem k tomu, že ve vysokých funkcích v bance nemohou pracovat dva osobně si blízcí lidé, Wolfowitz musel situaci po svém nástupu do úřadu řešit. Podle výboru to ale sám neměl dělat. Závěr, k němuž ve čtvrtek dospěla rada Světové banky, tomu protiřečí.
Případ byl podle listu politicky motivovaný
"Pan Wolfowitz nás ujistil, že jednal eticky a v dobré víře a že zvolený postup byl podle něj pro tuto instituci nejlepší. My to přijímáme," stojí v prohlášení. Tím ale rada banky fakticky anulovala předešlý nález zvláštního výboru.
Rada mimo jiné ve čtvrtek konstatovala, že pochybení se objevila na obou stranách, nejen na straně Wolfowitze. Z toho je podle Wall Street Journal patrné, že případ byl od začátku politický.
Pro Wolfowitze podle listu mnoho neudělala ani americká vláda, snad jen s výjimkou Bushe, který jej hájil téměř do konce. Nakonec ale ve čtvrtek prohlásil, že je mu líto, kam až případ došel, a naznačil tím, že Wolfowitz bude muset odstoupit. Ten pak oznámil, že z funkce odejde 30. června. [celá zpráva]
Wolfowitz byl do čela banky prosazen v roce 2005 navzdory odporu řady zemí. [celá zpráva]