Článek
V 65členném výboru hlasovalo pro doporučení 38 lidí, proti jich bylo 27. Podle brazilských médií jde více méně o formální krok, neboť hlasování výboru není pro zákonodárce nijak závazné. Na plenárním zasedání plánovaném na neděli 17. dubna mohou poslanci hlasovat podle svého přesvědčení.
Pokud opozice získá v dolní sněmovně potřebnou dvoutřetinovou většinu (342 z 513 hlasů), bude o obžalobě Rousseffové hlasovat Senát. Pokud budou souhlasit i senátoři, prezidentku nahradí dosavadní viceprezident Michel Temer a Rousseffová předstoupí před soud. Média se shodují na tom, že ani v jedné z komor není výsledek dopředu jasný.
Opozice, k níž se v březnu přidala Strana brazilského demokratického hnutí (PMDB), dosavadní hlavní koaliční partner Rousseffové Strany pracujících (PT), založila plánovanou ústavní obžalobu na tvrzení, že prezidentka porušila zákon o fiskální disciplíně, když svévolně upravovala rozpočet, aby měla na štědré předvolební výdaje v předloňské kampani. Lidé na desetitisícových protivládních demonstracích zase levicové političce vyčítají, že kampaň údajně financovala z korupčních příjmů spojených s hlavní ropnou firmou Petrobras.
Viceprezident si už připravoval řeč
Sama prezidentka tvrdí, že obvinění proti její osobě jsou lživá a pokus o její odvolání je snahou o státní převrat. Její politický mentor a předchůdce ve funkci Luiz Inácio Lula da Silva v reakci na hlasování výboru prohlásil, že je výsledkem tlaku podnikatelských elit, které si přejí odvolání prezidentky, na zákonodárce. Lula, který sám čelí vyšetřování kvůli údajnému přijímání úplatků, hájil prezidentku na mnohatisícové demonstraci na její podporu v Riu de Janeiro.
Napětí mezi šéfem PMDB Temerem a Rousseffovou se vyhrotilo v pondělí poté, co do médií unikla nahrávka jeho řeči zjevně připravované na okamžik, kdy viceprezident převezme po odvolávané hlavě státu moc. "Potřebujeme vládu národní spásy a národní jednoty. Musíme sjednotit všechny politické strany a všechny strany musí být připraveny ke spolupráci, aby vyvedly Brazílii z této krize," říká Temer na nahrávce, jejíž pravost potvrdili agentuře Reuters jeho poradci s tím, že se do médií dostala nedopatřením.
Bývalá politická vězeňkyně Rousseffová zahájila svůj druhý mandát hlavy státu před rokem a čtvrt. Její popularitě ale uškodily korupční skandály její vlády. Podle průzkumu společnost Datafolha z konce února si počínání prezidentky pochvaluje pouze 11 procent dotázaných. Více než dvě třetiny Brazilců si přejí její odchod.