Článek
Zhruba pět set příznivců, s nimiž se Trump v předvečer hlasování setkal ve městě Indianola, přijalo exprezidentovu poznámku se smíchem. „Zítra večer se teple oblékněte,“ doporučil jim bývalý šéf Bílého domu před pondělním hlasováním. S předpovídaným ziskem okolo 52 procent hlasů byl přitom jasným favoritem prvního republikánského klání o prezidentskou nominaci. Otázkou se tak zdál být spíše náskok, s jakým Trump v Iowě vyhraje.
Dálnice v Iowě byly lemovány opuštěnými auty zapíchnutými do sněhových valů a reklamní cedule kandidátů zmizely pod bílým příkrovem, konkrétně Trump měl však podle průzkumů velmi motivované příznivce a mnohé tak arktická zima zřejmě neodradí, předpovídala agentura Reuters.
Haleyová v Iowě přeskočila DeSantise a je druhá za Trumpem, ukázal nový průzkum
„Vím, že je zima, ale potřebujeme, abyste vyšli ven,“ vyzývala voliče také kandidátka Nikki Haleyová, zatímco na zveřejněném videu ve větru stála vedle hromady sněhu. „Pojďme to zakončit silným způsobem,“ dodala bývalá guvernérka Jižní Karolíny a exvelvyslankyně Spojených států při OSN. Průzkumy jí v Iowě přisuzovaly druhé místo se ziskem zhruba 19 procent hlasů.
Váhu průzkumů se snažil zlehčovat třetí kandidát v pořadí, floridský guvernér Ron DeSantis, kterému byl předpovídán zisk okolo 16 procent hlasů. „Myslím, že hodně Iowanů nad těmi průzkumy kroutí hlavou. Nemůžete předvídat, kdo přijde, když se volební shromáždění konají v takových teplotách,“ citoval jej web USA Today.
Kvůli extrémnímu počasí v Iowě přitom většina kandidátů včetně Trumpa několik dnů před hlasováním omezila své předvolební mítinky. Další z kandidátů, podnikatel Vivek Ramaswamy, jehož podpora se podle průzkumů pohybuje v řádu jednotek procent, se kvůli tomu svým soupeřům vysmíval a označoval to za známku jejich slabosti. „To bylo ještě předtím, než tato pýcha nasměrovala jeho SUV do ledového příkopu,“ podotkla k tomu suše stanice CNN.
Zatímco ve většině amerických států se straničtí kandidáti na prezidenta vybírají v primárkách, Iowa se od počátku 19. století stále drží komplikovanějšího modelu takzvaných volebních shromáždění.
Od 19:00 pondělí tamního času (2:00 v úterý středoevropského času) se tak Iowané začnou scházet ve školních tělocvičnách, hasičských zbrojnicích, hospodách a dalších místech, aby vyslechli projevy zástupců jednotlivých kandidátů, diskutovali o jednotlivých nominantech a nakonec v tajné volbě hlasovali.
Zatímco demokraté jsou k tomuto způsobu volby stále kritičtější a letos v Iowě pořádají jen korespondenční hlasování, které skončí v březnu, iowští republikáni zůstávají této tradici věrní s tím, že tento proces funguje i za mimořádně nepříznivého počasí.
Nejdůležitějším obdobím stranických primárek bude až březen, kdy se bude napříč několika státy rozdělovat kolem 1500 delegátů. Trumpovým cílem je přitom mít už na konci měsíce republikánskou nominaci jistou, podotkl list The Wall Street Journal.
Prezidentského kandidáta formálně vybírají i demokraté, ve stranických průzkumech nicméně jasně dominuje obhajující prezident Joe Biden.