Článek
Soudní proces začne příští pátek, den před Manningovými 24. narozeninami. Jména požadovaných svědků jsou v soudní žádosti začerněna, z popisu jejich činnosti ovšem jasně plyne, že mají svědčit šéfka diplomacie a prezident.
Obhájce Davida Coombse se zřejmě pokusí přesvědčit soudce, že čin jeho mandanta neměl pro Spojené státy žádné vážné zahraničně-politické dopady, proto žádá o výpověď Clintonové.
Prezident Obama se má zase zodpovídat za svůj výrok z letošního dubna. „Jsme národ ctící zákon. Nenecháme jedince, aby za sebe rozhodovali, jak naložit s výkonem práva. (Manning) porušil zákon,“ prohlásil Obama. Podle Coombse ale nejvyšší velitel ozbrojených sil porušil sám zákon, protože se dopustil ovlivňování armády a jejího soudu.
Bradley Manning, který při nasazení v Iráku ze sdílené interní sítě SIPRNet ukradl milióny zpráv diplomatů USA, byl zatčen před rokem a půl a od té doby čeká ve vězení ve Virginii na soud. Úřady proti němu vznesly desítky obvinění, mimo jiné jej viní z porušení zákona o špionáži, porušení subordinace a napomáhání nepříteli. Hrozí mu až trest smrti.