Článek
Návrh zákona předložil sám Chávez s tím, že chce "revoluční právo", aby mohl urychlit sociální, politické a ekonomické změny v zemi. Chce znárodnit klíčové sektory ekonomiky. Potvrdil, že hodlá státu získat nazpět "vlastnictví strategických výrobních prostředků", zejména kontrolu nad ropnou produkcí. Chce, aby energetické a telekomunikační společnosti byly v rukou státu. Požaduje také, aby lukrativní rafinérie v Orinoku nadále nemohly vlastnit zahraniční společnosti.
Změna by se měla týkat i ústavy; jde především o zrušení omezeného počtu mandátů pro hlavu státu (v současnosti jsou pouze dva) a o přejmenování země na Venezuelskou socialistickou republiku. Chávez zahájil své druhé funkční období.
Zákon musí být potvrzen po druhé, závěrečné diskusi příští čtvrtek. Zřejmě projde, kvůli bojkotu parlamentních voleb v roce 2005 opozicí v zákonodárném sboru zasedají pouze Chávezovi stoupenci.
Požadovat zvláštní pravomoci pro vládnutí a mít přitom absolutní podporu poslanců znamená, že vládce se "stal tyranem, despotou, který chce o všem rozhodovat, který veřejně přikazuje ostatním, co mají dělat, a který je přesvědčen o tom, že je jediný schopný vládnout Venezuele," upozornil vůdce opozice Manuel Rosales.
Předsedkyně parlamentu Cilia Floresová označila takové kritiky za normální, protože "vědí, že tyto zákony jsou pro prohloubení revoluce".