Článek
Ministr potravinářství Rodolfo Marco Torrés ve čtvrtek podle stanice BBC uvedl, že až 70 procent potravin v zemi bude distribuováno prostřednictvím vládou autorizovaných místních výborů, kterých v zemi nedávno vzniklo téměř 16 000.
Vláda v zahraničí nakoupila 115 000 tun základních potravin, které dostanou přímo rodiny, jež se registrují v distribučním systému. Výbory jim potom budou přidělovat tašky s moukou, rýží, olejem a dalšími základními produkty.
Madurovi oponenti nový systém kritizovali s tím, že ještě zhorší nedostatek jídla v obchodech a zajistí jeho nouzové zásoby pouze vybraným jedincům. Už nyní je situace kritická, v největším slumu v Caracasu Petare desítky lidí vyrabovaly pekárny a auta s potravinami, uvedla AP. Zasáhnout musela policie. Rabování a hladové bouře trvají už několik týdnů.
Opozice, která od loňských voleb disponuje parlamentní většinou, vyčítá socialistickým dědicům autoritářského prezidenta Huga Cháveze nejen bídnou ekonomickou situaci, ale i popírání principů demokracie. Madurovi kritici shromáždili dostatek podpisů pro vypsání referenda o prezidentově odvolání, což státní volební komise uznala, avšak celý proces prozatím bez udání důvodu zablokovala, což vedlo k dalším protestům.
Ty neustále pokračují, ve čtvrtek protestovali studenti, kteří chtěli pochodovat od univerzity. Ve čtvrtek byl také zraněn vůdce demokratické většiny v parlamentu, kde mají socialisté už jen menšinu. Julia Borgese napadli na ulici příznivci socialistů a udeřili ho trubkou do obličeje, ten mu po útoku krvácel. Maduro incident v televizi odsoudil.
Maduro tvrdí, že současnou krizi osnovali bohatí podnikatelé a opozice podporovaná Západem, aby dosáhli jeho pádu.