Článek
„Plakali, když jsme jim řekli, že budou volní,“ řekl Earl Ward, advokát jednoho z nich, Michaela Cosmeho. „Dokázat nevinu za mřížemi je těžké. Jediné, co vám zbývá, je věřit v systém a lidi, jako je můj advokát,“ řekl druhý z propuštěných, Carlos Perez.
Společně s třetím, s Devonem Ayersem, se šťastně přivítali s příbuznými. Svoboda pro ně skončila, když jim bylo 18, 19 a 25 let.
Bylo 17. ledna 1995. Zástupkyni (38) firmy FedEx někdo v jejím bytě v Bronxu přepadl, spoutal a zavraždil dvěma výstřely do hlavy. Necelých 24 hodin poté o blok dál oloupila a zastřelila řidiče taxislužby skupina mladíků, kterou vezl.
Policie trojici obvinila z první vraždy na základě svědectví dvou žen, z nichž jedna – Miriam Tavaresová – byla drogově závislá. Obě prý v parku slyšely mladíky mluvit o svém činu. Tavaresová poté „identifikovala“ mladíky i jako pachatele prchající z taxíku, jehož řidiče měli zastřelit, ačkoli výhled z okna, z něhož scénu pozorovala, byl velmi špatný.
Obrat spustil dopis z věznice Sing Sing
Tato svědkyně do případu zapletla dalšího mladíka, Erika Glissona, a 27letou ženu. Všichni dostali 25 let. Ke zvratu přispěly až dvě události a velká náhoda: v roce 2003 se nejprve vyšetřovateli Johnu O’Malleymu v Bronxu přiznali dva členové drogového gangu Sex, drogy a vraždy (SDM) k tomu, že před osmi lety přepadli a postřelili taxikáře. On ale identitu napadeného neznal, ani to, zda vůbec zemřel, a tak se dál nedělo nic. Až po devíti letech obdrželi žalobci dopis z věznice Sing Sing. Psal jim odsouzený Glisson, že zaslechl, že vraždu taxikáře má na svědomí gang SDM.
Toto sdělení se čirou náhodou dostalo opět do rukou vyšetřovateli O’Malleymu a to bylo štěstí, protože si spojil své dřívější poznatky a věci se začaly hýbat. V kauze taxikáře bylo zproštěno viny všech pět odsouzených.
A nyní byla zproštěna viny i za vraždu ženy v bytě trojice Cosme, Perez a Ayers. Soudce v tomto druhém případě nařídil nový proces, jelikož porota v původním řízení mohla být ovlivněna právě případem smrti taxikáře.
❑ Neblahý osud tří mužů se přiřadil k 1059 podobným justičním omylům v USA od roku 1989, jejichž registr byl zveřejněn tento týden. |
---|
❑ Nezahrnuly do něj přes 1100 dalších podobných případů, jež vyplynuly ze 13 skandálů policejní korupce, a podvržení důkazů, jako jsou drogy či zbraně proti nevinným osobám. |
❑ Nezahrnuly do něj přes 1100 dalších podobných případů, jež vyplynuly ze 13 skandálů policejní korupce, a podvržení důkazů, jako jsou drogy či zbraně proti nevinným osobám. |
❑ Testy DNA se přitom postaraly o zproštění jen v 37 procentech případů. |