Článek
Rada OSN uvedla, že mimosoudní popravy spáchali policisté a milicionáři zapojení do operace za osvobození lidí, která měla snížit zločinnost. Všichni zasahující měli imunitu před stíháním.
Podle páteční zprávy rady v zemi nepanuje zákon a bezpečnostní síly provádějí běžně razie v chudých čtvrtích a zabíjejí mladé muže, často v jejich domech. Zpráva uvedla, že se běžně manipulovalo s důkazy, aby to vypadalo, že zabití zemřeli v přestřelce. Husajn proto žádá mezinárodní vyšetřování.
Zatím ale Venezuela, která je nyní členem rady, vyšetřovatelům odepřela vstup. Experti OSN se proto museli spokojit s výpověďmi svědků a obětí. Část důkazů také poskytla bývalá generální prokurátorka Luisa Ortegová, kterou prezident Nicolás Maduro loni nechal odvolat, a ona odešla do exilu. [celá zpráva]
Právě přítomnost Venezuely v radě byla jedním z důvodů, proč z ní tento týden Spojené státy odešly. [celá zpráva]
Husajn současně obvinil venezuelskou vládu, že si není ochotna připustit hloubku krize, když stovky tisíc lidí utekly za hranice, protože je v zemi hyperinflace a nedostává se potravin a léků.
V zemi už dva roky pokračují protesty proti prezidentovi Nicolási Madurovi, ale ten zůstává u moci. Opozice je tak roztříštěná, že letos vyhrál i prezidentské volby.