Článek
O zřícení letadla informovala agentura AP s odvoláním na námořnictvo na ostrově Whidbey. Pátrací týmy, včetně vrtulníku MH-60S, odstartovaly ze základny na ostrově, aby se pokusily posádku najít.
Bojují s hornatým terénem a oblačným počasím. Po posádce zříceného stroje pátrá námořnictvo, armádní i civilní letadla a vrtulníky včetně špionážních strojů.
„Letecké operace pokračovaly celou noc, startovaly z NAS Whidbey Island a prohledávaly oblast 30 mil západně od Yakimy,“ uvedlo námořnictvo a pokračovalo: „Zatím nebyla nalezena ani posádka, ani trosky.“
K poslední takové nehodě došlo v květnu tohoto roku, a to s letounem F-35 na cestě z Texasu na leteckou základnu poblíž Los Angeles. Pilot havaroval při své mezizastávce pro palivo ve státě Nové Mexiko. S vážnými zraněními byl převezen do nemocnice.
Stíhačka F-35 se v USA vlekla kousek nad zemí, pak se zřítila
V loňském roce pak zahynulo osm příslušníků útvaru Letectva Spojených států amerických při zřícení letounu CV-22B Osprey u pobřeží Japonska.
Letecká stanice, ze které havarovaný letoun startoval, má za úkol vycvičit všechny letce EA-18G a naučit je standardní operační postupy pro údržbu a provoz letounů. Stroje EA-18G Growler jsou podle internetových stránek námořnictva součástí první linie obrany.
Téměř všechny letouny Growler sídlí na ostrově Whidbey. Jeden z nich je umístěn i na letecké základně námořní pěchoty Iwakuni v Japonsku, píše AFP.
Samo námořnictvo uvádí, že cvičení vojenských letadel mohou být nebezpečná a někdy mají za následek havárie, zranění i úmrtí. Počet havárií vojenských cvičných letů v posledních pár letech roste, píše deník New York Times.