Článek
Majitelem obou firem je podnikatel Robert Higgins, který od federálního soudu ve státě Delawere dostal doživotní zákaz působení v oboru, informoval investiční monitoring Marketwatch. Obvinění z podvodu přišlo poté, co se ukázalo, že trezory, v nichž měly společnosti skladovat investiční mince pro své zákazníky, jsou ve skutečnosti prázdné.
„Zpronevěřili nejméně sedm milionů dolarů ve fondech a stříbře od nejméně 200 zákazníků,“ oznámila finanční dozorčí komise CFTC s tím, že podvodné schéma firmy provozovaly v letech 2014 až 2022.
When investigators went into the vault where Robert Higgins claimed he kept half a million of his customers’ silver coins, all they say they found were empty boxes filled with IOUs.https://t.co/h7FAUXdF1O
— MarketWatch (@MarketWatch) July 3, 2023
Ztratilo se i množství zlata
Kromě 500 tisíc stříbrných mincí podle regulátora chybělo také 9 tisíc zlatých mincí. Podle úřadů přitom není jasné, zda byly mince zpronevěřeny, nebo zda byly vůbec nakoupeny.
Vyšetřovatelé přitom zjistili, že v trezorech byly krabice nadepsané jmény zákazníků, ty však zely prázdnotou. Firmy lákaly zákazníky v rámci podvodných programů Maximus Program a Silver Lease Program na investici do mincí, jejichž ryzost garantuje americká vláda.
Každá mince American Silver Eagle obsahuje alespoň jednu trojskou unci (31,1 gramu) 99,9% čistého stříbra, zaručuje se Mincovna Spojených států, upozornila v této souvislosti britská stanice BBC. Jde sice o oficiální platidlo s nominální dolarovou hodnotou, ta je však zanedbatelná ve srovnání s reálnou hodnotou mince.