Článek
V úterý bylo oznámeno, že Melissa Barreraová, 33letá hvězda hororových filmů ze série Vřískot, byla vyhozena z připravovaného pokračování za výroky, které produkční společnost považovala za antisemitské.
Barreraová od teroristických útoků Hamásu ze 7. října na sociálních sítích často psala o konfliktu a obviňovala Izrael z etnických čistek a genocidy.
Mluvčí společnosti Spyglass, která stojí za sérií Vřískot, oznámil propuštění Barreraové. „Máme nulovou toleranci vůči antisemitismu nebo podněcování nenávisti v jakékoli formě, včetně nepravdivých odkazů na genocidu, etnické čistky, překrucování holokaustu nebo čehokoli, co hrubě překračuje hranici nenávistných projevů,“ uvedl.
Hollywoodská agentura vyhodila Susan Sarandonovou za větu: Židé teď cítí, jaké je to být muslimem
Sarandonovou, 77letou držitelku Oscara, která je dlouhodobě známá pro svůj příklon k levicovým tématům, tento týden propustila agentura United Talent Agency za její komentáře, které pronesla na propalestinském shromáždění v New Yorku.
Na videozáznamu z akce, která se zřejmě konala 17. listopadu, Sarandonová říká davu: „Existuje spousta lidí, kteří se bojí, kteří se bojí být v této době Židy a poznávají, jaké to je být muslimem v této zemi.“
Ani všemocné hollywoodské talentové agentury nebyly imunní vůči vnitřním sporům kvůli konfliktu.
Pravděpodobně nejznámější agentura Creative Artists Agency odvolala z vedoucí pozice jednu ze svých agentek Mahu Dakhilovou poté, co obvinila Izrael z provádění genocidy. Uprostřed spekulací, že jí navíc hrozí propuštění, údajně zasáhl Cruise, jeden z jejích klientů, a podle serveru Variety se vydal na vzácnou návštěvu do kanceláří CAA v Los Angeles, aby jí vyjádřil svou podporu.
Odborový svaz scenáristů WGA byl ostře kritizován za to, že neodsoudil útoky ze 7. října. Odbory se již dříve angažovaly v politicky citlivých tématech, jako jsou hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) a MeToo, ale k válce v Gaze se nevyjádřily.
Předsedkyně WGA West Meredith Stiehmová později členům sdělila, že prohlášení odsuzující Hamás nebude vydáno, protože „mnoho členů nás požádalo, abychom se ho zdrželi“ a „konsenzus byl nedosažitelný“.
Rozpory se objevily také v Británii. Odborový svaz herců Equity, který zastupuje přibližně 47 tisíc členů, vyvolal tento měsíc kritiku poté, co vydal prohlášení, v němž obvinil Izrael z provádění „bombardování, okupace a apartheidu“. Odbory uvedly, že jejich členové se bojí cenzury za vyjádření obav z konfliktu, a požadovaly, aby se britská vláda „postavila proti genocidě“.