Hlavní obsah

Vakcíny proti chřipce nejsou tak účinné, jak se soudilo

Vakcíny proti chřipce nejsou tak účinné, jak se dosud uvádělo. Vědecká skupina z Minnesotské univerzity zjistila, že vakcína používaná běžně v USA je účinná jen u 59 procent naočkovaných zdravých dospělých. To je o hodně méně než původně uváděná účinnost 70 až 90 procent.

Foto: Profimedia.cz

Průřez virem chřipky. Červené body na povrchu jsou hemaglutininu (H) a zelené body jsou neuraminidázy.

Článek

"Ustrnuli jsme na vakcíně, kterou tu máme bez velké změny 60 let," sdělil šéf výzkumu Michael Osterholm. Podle něj je třeba vyvinout novou generaci očkovacích látek. Chybějí prý také informace o účinnosti u dvou nejohroženějších skupin populace - u dětí a lidí starších 65 let.

Americké zdravotnické autority doporučují očkovat proti chřipce všechny osoby starší půl roku. Loni se nechalo naočkovat 43 procent Američanů.

Osterholm očkování nezpochybňuje, ale upozornil na to, že panuje přesvědčení, že vakcíny jsou dostatečně účinné, což brání vývoji nových terapeutických metod.

Jeho skupina analyzovala 31 studií, které na toto téma byly publikovány v minulých 40 letech. Většina z nich kontrolovala přítomnosti chřipkového onemocnění laboratorními testy, a nikoli zvýšením protilátek. Je to sice rychlejší metoda, ale vede k přecenění účinnosti vakcíny.

Dále ze studií vyplynulo také to, že novější forma vakcíny, v níž se používá živý virus, ochrání před chřipkou až 83 procent dětí ve věku mezi půl rokem a sedmi lety. Právě tento typ vakcín ale americká střediska pro kontrolu nemocí nepovažují za nejlepší formu imunizace.

Anketa

Necháváte se očkovat proti chřipce?
Ano
22,3 %
Ne
77,7 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 3039 čtenářů.

Výběr článků

Načítám